Kazdağları Resimleri Sergilendi

Kazdağları Resimleri Sergilendi
25 Kasım 2019

Kazdağları’nda yaşanan altın madenciliği faaliyetlerine tepki göstermek isteyen sanatçılar, ortaya çıkardığı eserlerle sergide buluştular.
Prof. Dr. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesislerinde pazar günü saat 15.00’da, Kazdağları’ndaki ağaç katliamına dikkat çekmek için doğasever, ressam ve sanatseverlerin eserleri sergiye açıldı. Kazdağları’ndaki ağaç katliamına dikkat çekmek üzere, Kazdağları’nda bir araya gelen doğasever, ressam, sanatseverler, maden çalışmasının neden olduğu tahribatı kendi duygularını da katarak resmettikleri eserler sergiye açıldı.

“MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”
Açılış konuşmasını Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Pınar Bilir söz aldı. Pınar Bilir konuşmasında şunları dile getirdi: ‘’Kazdağları Resmet sergimizi 22 Eylül’de Kazdağları’nda nöbet tuttuğumuz Kirazlı Balaman’da gerçekleştirilmiş hatta yok olmuş ormanlara karşısında, değerli sanatçılarımızda sizlerle yok oluş ve var oluşu birbirleriyle bütünleştirmiştik. Su ve Vicdan nöbetinin bugün yaklaşık 4. ayını bitirdik. Nöbet devam ediyor. Görünen o ki nöbet devam etmeye de devam edecek. Çünkü sadece Kirazlı Balaman’da değil, korumaya çalıştığımız Atıkhisar Barajı’mızın artık çok daha yakınında Serçeler Köyü’nde yeni bir maden sahası açılmaya çalışılıyor ve aslında hayatımızın birebir çok daha yakından ilgilendiren başka bir maden sahasının diğer birçok bölgede de finansman projesinin iptal olduğunu çok büyük bir sevinç ve mutluluk içerisindeyiz. Ancak görünen o ki pek çok proje tekrar tekrar gündeme gelecek ve biz her biriyle uğraşmak zorunda kalacağız. Bizler hayatımızı devam ettirebilmek için sağlıklı su, sağlıklı toprak, sağlıklı havayı korumak adına mücadelemize devam edeceğiz.’’

“YARATACAĞI TAHRİBATI ANLATMAYA ÇALIŞTIK”
Sanatçı, ressam Göksen Ezeltürk, ilk olarak konuşmasına serginin çok önemli bir konuya parmak bastığını bu yüzden özel bir sergi olduğunu vurgulayan Ezeltürk, konuşmanın devamında şu görüşlere yer verdi: ‘’Mevcut doğal alanının bizlerde yarattığı ürünün ve bizlerde yarattığı tahribatın ve gelecekte çocuklarımızda, yeni nesillerde yaratacağı tahribatı anlatmaya çalıştık. Bu sergi olmasından öte yaygınlaşarak, büyüyerek tüm diğer alanlarda devam etsin, büyüsün, duyulsun ve sonuç getirsin. Çünkü her şeyin başında, her şeyin önüne gelen şey sonuç almak ve bu sonuç ancak toplumsal destekle, duyarlılıkla alınabilecek bir sonuç’’ dedi.
Sonrasında Kazdağları’ndaki doğa mücadelesine eserleriyle ortaya koyan sanatçılara teşekkür belgeleri dağıtıldı. Sergi 30 Kasım’a kadar Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesislerinde açık kalmaya devam edecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir