Kazdağları’na Bal Ormanları Kurulacak…

Kazdağları’na Bal Ormanları Kurulacak…
17 Aralık 2020

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Kazdağlarına kurulması planlanan bal ormanları proje sahasında incelemelerde bulundu. Orman Bölge Müdürü Enver Demirci ve Bayramiç Kaymakamı Sercan Gökdemir’den saha hakkında bilgiler alan Vali Aktaş, “ Kazdağları, hem iklim, hem de eşine az rastlanır endemik bitki florası zenginliğiyle sıra dışı bir güzelliğe sahip. Bu coğrafyayı arıcılarımızın, doğa severlerin hizmetine kazandırmak için çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek” dedi.

VALİ AKTAŞ, BAL ORMANLARI PROJE SAHALARINI GEZDİ

Alpler’den sonra dünyanın oksijen yoğunluğu en fazla olduğu ikinci bölge olan Kazdağlarına bal ormanları yapılması için ilk somut adım atıldı. Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Kazdağlarını gezerek Bayramiç Kaymakamı Sercan Gökdemir ,Bölge Müdürü Enver Demirci, şube müdürü Mustafa Demirbaş, Bayramiç Orman İşletme Müdürü Zafer Özbek ve bir grup arıcıdan proje sahaları hakkında bilgiler aldı.

EŞİNE AZ RASTLANIR FLORA

Dünya’nın ilk doğa ve şifa bilimcilerinden olan Paul Sintenis’in ilk endemik bitkililerini toplarken kaldığı, Kazdağları eteklerindeki mağarası hakkında da yetkililerden bilgi alan Vali Aktaş, “Kazdağları, bitki ve hayvan zenginliği, Milli Parkı ve eşsiz doğal güzellikleriyle ülkemizin en değerli hazinelerinden biri. Yapılan çalışmalarda bugüne kadar Kazdağı’nda 800 bitki taksonu tespit edildi. Ancak bu sayının 1000 civarında olduğu tahmin ediliyor. Ama bundan daha önemlisi, başta Kazdağı Göknarı olmak üzere 32 adet bitki türü dünyada sadece bu bölgede bulunmakta . Bu bölge özellikle aracılarımız açısından çok değerli. Dünya’ın ilk şifa ve doğa bilimcilerinden Paul Sintenis’in ilk bitkilerini toplayarak dünya ilaç sanayinin hizmetine sunması da bunun bir göstergesi” dedi.

“ANTİOKSİDAN DEĞERİ ÇOK YÜKSEK”

Bal ormanları projesi kapsamında sahayı arıcıların hizmetine kazandırmak için çalışmalara başladıklarını belirten Vali Aktaş, “Bu coğrafya arıcılarımız için çok kıymetli. Özellikle bölgede yetişen yabani sarımsak bölge ballarının antioksidan değerlerinin yüksek olmasına neden oluyor.” dedi.

ÜNİVERSİTE İŞ BİRLİĞİ

Bu konuda üniversitede bazı çalışmaların olduğunun da altını çizen Vali Aktaş, “Gerek arıcılarımızı gerekse üniversitemizi ortak paydada buluşturmayı çok istiyoruz. Özellikle Kazdağlarından elde edilen salgı ballarıyla ilgili üniversitemizde yapılan çalışmada antioksidan değerinin çok yüksek olduğu tespit edildi. Bu konuda araştırmalar tüm hızıyla devam ediyor “ diye konuştu. Vali Aktaş bal ormanları sahasında yaptığı incelemenin ardından Bayramiç baraj gölünde yapılması planlanan Sarı Kız Mesire Alanı’nda incelemelerde bulundu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir