“Kazdağlarına Sahip Çıkmayanların Bu Kenti Yönetme Hakkı Yok”

“Kazdağlarına Sahip Çıkmayanların Bu Kenti Yönetme Hakkı Yok”
24 Eylül 2013

Kazdağları’ndaki altın arama faaliyetlerine karşı çıkan bölge halkına verdiği desteklerle dikkat çeken Büyükçekmece Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği, Çanakkale’de Kazdağları konulu bir etkinlik daha düzenledi.

Prof. Dr. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen etkinliğe Belediye Başkan Vekili Av. Muharrem Erkek, Büyükçekmece Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdoğan Anık, Çanakkale Çevre Platformu Sözcüsü Hicri Nalbant başta olmak üzere dernek üyeleri ve çevreciler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükçekmece Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdoğan Anık, geçtiğimiz yıl Eylül ayında Çanakkale’de Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş’ın da katılımıyla Cumhuriyet Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenleyerek Kazdağları’ndaki kıyıma ‘dur’ dediklerini ve hukuki süreci takip edeceklerini bildirdiklerini kaydetti. Anık, aradan geçen bir senelik zaman diliminden sonra yeniden Çanakkale’ye gelerek yaşanan çevre felaketlerine karşı çıkan Çanakkalelilere destek vermek istediklerini belirtti.

“KAZDAĞLARI, DÜNYANINDIR!”
Anık, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Kendilerine maden ocakçısı denen zevat yani altına tapanlar, Kazdağındaki yaşam birlikteliğini yok etmek, Kaz Dağını hayvansız, insansız ve pınarsız bırakmak, topraktan bir avuç altın almak için faaliyete geçerler. Biz de onlara durun demek için faaliyete geçeriz. Çünkü biz Allah’tan korkarız. Kazdağları tabi ki Çanakkale’nindir, Balıkesir’indir. Ama Büyükçekmece’nin de, Edirne’nin de, Paris’in de, Tokyo’nun da, Londra’nın da Kazdağlarıdır. Yani Kazdağları, dünyanın Kazdağlarıdır.”

“O GÜÇLÜ SESİN SAHİBİ; ÜLGÜR GÖKHAN”
ANIK, yapmış olduğu konuşmasında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın Kazdağları’ndaki çevre katliamına karşı verdiği desteklerden dolayı da takdir ettiklerini belirterek, “İşte bu dünya mirasına sahip çıkma konusunda sivil toplum kuruluşlarına ve Çanakkale’nin taşına, toprağına, bu coğrafyada yaşayan canlısına desteğini söyleyen güçlü bir ses. ‘Kazdağları için gerekirse Birleşmiş Milletler’e, gerekirse Avrupa Parlamentosu’na başvururuz. Kazdağlarını Birleşmiş Milletler düzeyinde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine aldırma çalışmalarına başlarız’ sözlerini gündeme koyan bu gurur tablosu sesin sahibi Çanakkale Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan beydir” diye konuştu.

“ÇANAKKALE’Yİ KİRLİ SANAYİYE KURBAN ETTİRMEYECEĞİZ”
ANIK’ın konuşmasının ardından söz alan Çevre Platformu Sözcüsü Hicri Nalbant da, Çanakkale’deki çevre faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Nalbant, “Çanakkale’de çevre felaketleri son yıllarda ardı ardına yaşanıyor. Ama bunlardan en önemlileri birincisi, altın tekellerinin Kazdağlarındaki faaliyetlerini sürdürmesi, diğeri de Biga Yarımadasındaki gücü 14 bin megawatta varan termik santraller. Altın tekelleri ile ilgili 7 işletme olumlu ÇED aldı. Bizler, hemen hiçbirinin ÇED toplantısını yaptırmadık. Ama buna rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tümüne olumlu ÇED raporu verdi. Bunun üzerine 7 işletmeye dava açtık. 6’sı için keşif yapıldı. Ekim ayının sonuna doğru yürütmenin durdurulması ile ilgili karar bekliyoruz. Bu konuda umutlu olduğumuzu paylaşmak istiyorum. Henüz işletmeye geçen hiç bir altın şirketi yok. Çünkü geçtiğimiz dönemde gayri sıhhi müessese ruhsatı alamadılar. Geçtiğimiz dönem valisi bu ruhsatı vermedi. Bu dönemdeki Valimiz de vermedi. Tüm işletmeler henüz sondaj aşamasında. Işletmeye henüz geçemediler. Bizler de Çanakkale’yi kirli sanayiye kurban ettirmeyeceğiz” dedi.

“KAZDAĞLARINA SAHİP ÇIKMAYANLARIN BU KENTİ YÖNETME HAKKI YOK”
Etkinliğe katılan Belediye Başkan Vekili Av. Muharrem Erkek ise, Çanakkale Belediyesi’nin yerel yönetim anlayışıyla birlikte sürecin en başından itibaren altın tekellerine karşı olduklarını belirterek konuşmasına başladı. Büyükçekmece Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği’ne desteklerinden dolayı teşekkür eden Erkek, “Sizler Çanakkale’nin bu değerlerini o kadar güzel hissetmişsiniz ve o kadar güzel sahip çıkıyorsunuz ki, bizi üzen bu kentte çok önemli noktalarda görev yapan bazı insanların bunu halen görememesi. Sizler Büyükçekmece’den bu felaketleri görüyorsunuz, onlar burada göremiyorlar. Bu kente hizmet etmek için önce Kazdağları ve Biga Yarımadasına sahip çıkmalıyız. Bunu yapamayanların bu kenti yönetme hakkı hiç bir zaman olmayacaktır” dedi.

Erkek, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Hukuk mücadelesi çok önemli ama çağdaş demokrasilerde en büyük baskı unsuru kamu baskısıdır. Biz de Çanakkale Belediyesi olarak bu mücadeleyi uzun süredir veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından Büyükçekmece Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdoğan Anık, Kazdağları’ndaki çevre felaketine ilişkin mücadelesi için Belediye Başkanı Ülgür Gökhan için hazırladıkları plaketi Başkan Vekili Muharrem Erkek’e takdim ederken, Başkan Vekili Erkek de, dernek üyeleri adına Başkan Anık’a Çanakkale seramiklerinden yapılmış olan hediye takdim etti.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir