Kebrene Düğünü Bayramiçlilerden Büyük İlgi Gördü

16 Temmuz 2012

Bayramiç’in Çandır Mesire Yeri yüzyıllar öncesinde yaşanmış bir mitolojik düğüne ev sahipliği yaptı. Kebrene düğünü yöre insanından büyük ilgi gördü.

Bayramiç Belediyesi tarafından düzenlenen 19. Kazdağları Festivali renkli programlara ev sahipliği yaptı. Festival programı kapsamında Bayramiç Merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kutluoba köyünde mitolojik bir düğün sahnelendi. Yusuf Ay tarafından yazılan Kebrene Düğünü isimli gösteri yöre insanı tarafından beğeniyle izlendi. Oyunu izlemeye Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tuncer’in yanısıra ünlü gazeteci ve öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Şahin de katıldı.

Kareografisini Buket Deniz’in üstlendiği, müzik direktörlüğünü Barış Karabulut’un yaptığı Kebrene Düğünü’nde erkek ve bayanlardan oluşan 20 kişilik bir kadro görev aldı. Mitolojide yaşanmış bir düğünün canlandırıldığı oyunda iki erkeğin bir kadın için mücadelesi ve ardından kazananın eş seçmeye hak kazanması sahnelendi. Oyunun son bölümünde ise önce gelin ardından ise eşlik eden bayanlar kutluoba’nın soğuk sularını girdi. Yusuf Ay, oyunla ilgili değerlendirmesinde yöreye dikkat çekerek eskiden bu suda bakireler yıkanır ve kutsanırmış. Bu topraklarda yaşanmış bir kültürü katılımcılarla paylaşmaktan onur duyduk. Son birkaç yıldır burada Bayramiç belediyemizin katkılarıyla bu programı icra ediyoruz dedi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir