Kemal Cengizkan’ın “S’YOMKA” İsimli Fotoğraf Sergisi Seramik Müzesi’nde

21 Mart 2014

Pan Görsel Kültür Derneği Çanakkale’de fotoğrafçılığın gelişimine yönelik çalışmalarının yanı sıra film gösterimleri, söyleşiler, toplantılar, sergiler ile de Çanakkale’nin kültür-sanat alanına etkili bir biçimde katkı sunmayı sürdürüyor. Bu amaçlar doğrultusunda Pan Görsel Derneği organizasyonuyla 22 Mart Cumartesi günü saat 17.00’da Kemal Cengizkan’ın S’YOMKA isimli belgesel fotoğraf sergisi Seramik Müzesi’nde Çanakkalelilerle buluşacak. Bir hafta süreyle açık olacak sergi Pyanj nehri kıyısından siyah beyaz fotoğraflarla zengin bir görsel hafıza oluşturuyor.

Ünlü fotoğrafçı Kemal Cengizkan proje için şunları söylüyor :

“Amu Derya’nın kollarından olan Pyanj nehri, bazı yerlerde genişleyip durularak akıyor, Tajikistan’ın Afganistan ile sınırını çiziyordu. Hala iç savaş izlerine rastlanılan bölge muhteşem Pamir dağlarının uzantısı olan sarp ve vahşi bir doğaya sahipti. Nehir kenarını takibeden yeni yol, kışın geçit vermeyen yüksek platolardaki yola çözüm olarak yapılmaktaydı ve ılıman iklim koşulları nedeniyle ülkenin doğusu ile batısını her mevsim bağlayacaktı.
Çıplak tepeler arasındaki düzlük alanlarda, kimileri yeşillikler içinde küçük köyler vardı. Sovyetler Birliği döneminin yatırımlarıyla elektrik ve su sağlanmış, eğitim hizmetleri getirilmişti. Yıkıcı iç savaşın izlerine tek tük rastlanan bölgede insanlar hoşgörülü, sevecen ve misafirperverdi. 2001-2005 yılları arasında birkaç kez gittiğim bölgede günlük hayatı belgelemeye çalıştım. Her yerde olduğu gibi çocuklar fotoğrafçıya ilgi gösteriyordu; ben fotoğraf çekerken onlar ‘siyomkaaa!’, ‘siyomkaaa!’ diye sesleniyordu. Ne anlama geldiğini sonradan öğrendim; Rusça kökenli bu kelimenin başka dillerde de ses uyumlu karşılıkları vardı ve ‘fotoğraf çekmek’ ya da ‘ateş etmek’ anlamına geliyordu. Çocukların kulağımda kalan bu seslenişleri projenin de adı oldu.”

KEMAL CENGİZKAN KİMDİR?
1950 Ankara doğumlu, inşaat mühendisi. Fotografa 1968 yılında başladı. İlk kişisel sergisi olan “İngiltere’den İnsan Görüntüleri”ni 1977 yılında Ankara’da açtı;. Aynı yıl Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’ne (AFSAD) katıldı. 1986 yılına kadar dernek yönetiminde bulundu, dernek yayını olan FOTOGRAF DERGİSİ’nin hazırlanmasında, derneğin sergi ve gösterilerinde yer aldı. Almanya’da kurulu bulunan Kooperative für Fotografie (KfF) grubuna katıldı. Fotoğraf alanındaki hizmetleri nedeniyle FIAP tarafından ESFIAP unvanı verildi.Kemal Cengizkan Fotoğraf Vakfı’nın kurucularından olup ilk başkanıdır.İçkalpakçı Çıkmazı /Bir Sokağın Monografisi(Dora Günel ile birlikte) isimli yayınlanmış bir fotoğraf albümü bulunmaktadır.

Not: Seramik Müzesi Adres: Cevat Paşa Mahallesi Kaya sokak No: 33-35 Çanakkale

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir