Kemalpaşa Mahallesi Muhtarı Kumtepe, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

Kemalpaşa Mahallesi Muhtarı Kumtepe, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu
29 Kasım 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Kemalpaşa Mahallesi” süreli sergisinin ilk Çarşamba etkinliği gerçekleştirildi. 27 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirilen etkinlikte Kemalpaşa Mahallesi muhtarı Şebnem Kumtepe, Kent Müzesi’ne konuk oldu.

Kent Müzesi’nde 8 Ocak 2013 tarihine kadar ziyarete açık olan “Kentte Kemalpaşa Mahallesi” süreli sergisinin kolaylaştırıcısı da olan Şebnem Kumtepe sergi için karar verme sürecinde mahallenin kadınlarının mahallenin ruhunu iyi bir şekilde yansıtacağına inandığını ve bu yüzden de mahalleden 11 kadınla görüşerek serginin oluşturulduğunu belirtti. Sohbetlerde mahallenin imece usulü ile yaptığı yemekler, birlikte gidilen eğlence yerleri, insanların birbirleri ile olan samimiyetleri ile komşuluğun ve dostlukların daha yoğun yaşandığı bir mahalle olduğunu günümüzde ise esnafların yoğunlaşması ile çarşıya dönüştüğünü ifade etti. Kentin en eski yerleşim yerlerini içine alan mahallede yaşayanların sınıf farkı gözetmeden, herkesi kucaklayarak yaşadıklarını ve farklı karakterleri ile canlı bir mahalle olduğunu gözlemlediğini söyledi. Günümüzde de geçmişte yapılan sohbetlerin, dayanışmaların yeniden canlandırılmasının peşinde olduğunu söyleyen Şebnem Kumtepe, muhtar olarak kendi üzerine düşen görevi yapmak istediğini söylerken sergiye katkı sağlayan mahalleli kadınların isimlerini anarak anılarını paylaştıkları için teşekkürlerini iletti.

Konukların katılımı ve mahalleye dair anıların paylaşımı ile devam eden sohbette sergi süresince konuşulacak olan Kemalpaşa Mahallesi’nin geçmiş ruhunun yakalanması için yapılacak olanlar sohbete katılan konuklar tarafından konuşuldu. Sohbete katılan Belediye Başkan vekili Fatma Sağlam Olcaytu ise koruma planı kapsamında yapılan projeler esnasında mahallede oluşturulacak iç bahçeler fikrinin gündeme geldiğini böylece mahallelilerin birlikte olacakları alanlar yaratmak istediklerini, o zamanlar gerçekleştirilemeyen bu fikrin günümüzde yeniden gündeme gelebileceğini söyledi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 4 Aralık 2013 Çarşamba saat 18.00’da Sadi Çanlı ile “Kemalpaşa Mahallesi” isimli kent sohbeti gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir