“Kendi Öğrettiğim Psikolojik Şiddete Ben Maruz Kaldım”

14 Ağustos 2015

Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Gülay Sarışen, gazetesinde kendisi hakkında hakaret içerikli sözlere yer verdiği gerekçesi ile Kerem İriç hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yaşadığı olayı tarif edemeyeceğini dile getiren Sarışen, “Uzun yıllar kadınlara sadece şiddetin fiziksel olmadığını, psikolojik olduğunu göstermeye çalıştım. Bu konuda hep onlara destek oldum. Şimdi yaşadığım olayı tarif etmekte zorlanıyorum. Kendi öğrettiğim psikolojik şiddete ben maruz kaldım” dedi.

Destek Oldular

Gülay Sarışen’e destek olmak amacıyla Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı ve Yürütme Kurulu üyeleri de Çanakkale’ye geldiler. Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Hasan Soygüzel yaşanan olayların son derece üzüntü verici olduğunu belirterek Kent Konseyi Çanakkale Şubesi’nde yaptığı basın açıklamasında;

“Bugün; Çanakkale Kent Konseyimizi ve Çanakkale Belediyemizi ziyaret etmek; çok değerli arkadaşlarımız Sayın Saim Yavuz ve Değerli Gülay Sarışen’e desteklerimizi ifade etmek; Ülkemizin demokrasi standardı yüksek şehirlerinden biri olan Çanakkale’nin Kıymetli Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’a kent konseyine ve arkadaşlarımıza destekleri nedeniyle teşekkürlerimizi sunmak üzere geldik.
Kent Konseyleri, yerel demokrasinin ve kentlilerin yönetime katılmasının en önemli araçlarından biridir. Meşruiyetini Belediye Kanunu’ndan alan Kent Konseyleri, “hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi”, “kentin hak ve hukukunun korunması”, “sürdürülebilir kalkınma”, “çevreye duyarlılık”, “sosyal yardımlaşma ve dayanışma”, “saydamlık”, “hesap sorma ve hesap verme”, “katılım”, “yönetişim” ve “yerinden yönetim” gibi kent ve yerel demokrasi için hayati öneme sahip ilke ve değerleri yaşama geçirmek için çalışmaktadır. Tüm Türkiye’de kent konseyi çalışmaları büyük özveri ve gönüllülük ruhu ile yürütülmektedir. Kadınlar, Gençler, Engelliler başta olmak üzere kentteki diğer tüm kesimler kent konseyleri aracılığıyla yönetime katılma ve fikirlerini kentin gündemine taşıma imkânı bulmaktadırlar.
Saim Yavuz ve Gülay Sarışen gibi dostlarımıza teşekkür borçluyuz. Çünkü demokrasiye, kente ve şehrin sakinlerine inanan bu insanlar sayesinde sadece Çanakkale’de değil, Ülkemizde de kent konseyleri ve kent konseylerinin temsil ettiği anlayış güçlenmekte ve kökleşmektedir.
Elbette ‘eleştiri’ de demokrasinin en önemli enstrümanlarından biridir. Hele hele, kentin en önemli dinamiklerinden olan ve bu özelliği ile kentte bir demokrasi gücü işlevi gören Yerel Basının eleştirileri, bizim için daima yol gösterici olmuştur. Ancak takdir edesiniz ki özveriyle görevlerini yürüten insanların kişilik haklarını da korumak başta siz basın mensupları olmak üzere hepimizin sorumluluğudur. Bizler de bu sorumluluğun bir gereği olarak bugün buradayız.
Geçtiğimiz günlerde Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Üyeleri ve arkadaşlarımız; Sayın Saim Yavuz ve Sayın Gülay Sarışen’in kişiliklerini hedef alan; içeriğine değinmeyi bile ahlaki bulmadığımız malum yazıyı kaleme alanları huzurlarınızda güçlü bir biçimde kınıyoruz. Ayrıca; görevlerini etik ve mesleki değerlere bağlı olarak sürdüren tüm basın mensuplarına ve Çanakkale Kent Konseyi’nin ve değerli arkadaşlarımızın yanında duran tüm Çanakkalelilere de teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

“Gazetecilik Değil Şebeklik”
Basın açıklaması ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, şaka sözüyle yazıldığı belirtilen haberin ne amaçla yazıldığını bilmediğini belirterek şunları dile getirdi:

“Gazetecilikte öyle bir başlık atmak nasıl olur bilmiyorum ama Kerem İriç denilen kişiyle ben ne çelik-çomak oynadım ne de herhangi bir kahvede pişpirik oynamadım. Ne bileyim ne bir masayı paylaştık beraber ne de bir selam alıp vermişliğimiz var, ben kendisini tanımam etmem. Böyle bir şey için bir selamlaşma ne bileyim bir samimiyetiniz olması gerekir. Kendisi bir şaka yaptım demiş ama böyle bir şaka yapmanın yeri bir gazete köşesi değildir. Böyle bir şakayı da birine yapabilmeniz için iki insan arasında bir muhabbetiniz olması gerekir. Bu başlığı atan şahsın kendimle alakalı olarak söylemiyorum ama Kent Konseyi’ne Vali’nin, Belediye Başkanı gibi devlete ait on adet kurumların olduğu, tüm siyasi partilerin meclisinde yer aldığı bir yapının başkanıyım ben. Orada atılan başlık benim için olduğu kadar diğer kurum ve daire amirleri içinde atılmış bir başlıktır.Bu kişinin gazetecilik kavramı ile ilgili uzaktan yakından bir ilişkisi olmadığı gibi kötü de bir senarist, kötü bir hikâyeci. Yazdığı yazının başlangıcı ortası sonu da birbiri ile uymuyor, tutmuyor. Ama bir maksat var ki; o maksata ulaşmak için bu maksutu yapıyor, yerine getiriyor. Dolayısıyla bu durumla ilgili çok da söylenecek bir şey yok, zavallı bir durum, bir şebeklik var ortada. Fazlasını da söylemek istemiyorum.”

Suç Duyurusu

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulundu

Söz konusu haberde psikolojik şiddete uğradığını söyleyen Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Gülay Sarışen ise,

“İlk göreve başladığımda kadınlarla çalışmaya başlamıştım. Kentlilerimize ‘Kadına Şiddet’ konusunu anlatırken şiddetin sadece fiziksel olmadığını, aynı zamanda psikolojik etkilerinin de insanlar üzerinde etkileri olduğunu söylüyor bu konuda dikkatli olmamız gerektiğini anlatırdım. Ailelerimizle, arkadaşlarımızla, sosyal çevremizde de buna son derece dikkat etmemiz gerektiğini ifade ediyordum. Açıkçası yaşadığım durumu anlatamıyor, anlamlandıramıyorum. Yaşadığımız psikolojik şiddet benim insanlara yapmamalarını söylediğim özetlediğim bir şiddet türüydü. Bunun kendi başıma gelmiş olması beni en çok etkileyen durum oldu”

dedi.

Basın toplantısının ardından, Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Gülay Sarışen, Çanakkale Değişim gazetesinde yayımlanan ve hakaret içeren yazıyla ilgili Kerem İriç hakkında Çanakkale adliyesinde suç duyurusunda bulundu.

Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, Mahalle ve Tematik meclis temsilcileri, Sendika Temsilcileri, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı ve Yürütme Kurulu üyeleri adliyeye gelerek Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Gülay Sarışen’e destek oldular.Adliye çıkışında bir açıklama yapan Avukat Ufuk Bozoğlu; “Çanakkale Değişim gazetesi genel yayın yönetmeni Kerem İriç hakkında suç duyurusunda bulunduk. Savcılık gerekli işlemleri başlatmıştır.” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir