Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz’dan Genel Kurula Katılımla İlgili Açıklama

29 Kasım 2016

Çanakkale Kent Konseyi olağan genel kurulu 17 Aralık 2016 günü saat 13.00’te Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilecek. Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, genel kurul öncesi katılımla ilgili spekülasyonlara tepki göstererek açıklamalarda bulundu. Yavuz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Kent Konseyi seçimleriyle birlikte ortalık yine ana baba gününe döndü. Kış uykusuna yatanlar uyandı. “Seçim var” diye ortalığa döküldüler. Daha da çok “ibişler” feryadı figan etmeye başladılar. Her zamanki gibi yanlış ve yalanlarla, “saldır ha saldır” halindeler. Bu besleme ibişlere katılan ve kendinden menkuller de tabii ki, gösteri sahnesinde “ben demiştim” rollerini oynamak üzere sahnede arz-ı endam etmeye başladılar. Bütün bu ibiş ve ibişciklere, eğer okuduklarını anlayabilirlerse, “çıkmamış candan ümit kesilmez” misali ola ki, anlarlar diye ve de Kent Konseyi’nin görevlerinden biri de “hemşehrilik bilincinin gelişmesine katkıda bulunmak” olduğu için bir bilgilendirme yapmayı görev bildim.
Ne diyor Kent Konseyi Yönergesi seçimler maddesinde? “İlgili dernekler ve vakıflardan, seçimli genel kurullar dışında bir dönemde en az 2 genel kurula katılmış olanlar seçimlerde oy kullanma hakkına sahip olacaklardır.” diyor.
Ne yazarak yalan söylüyor bu ibiş ve ibişcikler? “2 toplantıya katılmayan oy kullanamayacak”, “üst üste 2 genel kurula katılmayan oy kullanamayacak” diyorlar. Bu yanlış. Doğrusu ne? Anlayabilmeleri için kısaca söylemek gerekirse “bir dönemde 2 kere katılanlar oy kullanacak” diyor. (“3-5 kere katıldık, şimdi biz oy kullanamayacak mıyız” derler mi acaba?) Maddeyi, yine de belki anlayamazlar ihtimalini düşünerek biraz daha açarak anlatmak yararlı olacaktır. “Kent Konseyi bir dönemde en az 6 ya da 9 genel kurul yapılıyor. Bu, 6 veya 9 genel kuruldan sadece 2 tanesine katılan oy kullanma hakkına sahip olacak” diyor madde. Daha da kısası ve anlaşılır olanı: “Ne olursan ol, hiç değilse 2 kere gel.” diyor be ibişcağızlarım… Üstelik, kimsenin genel kurula katılmasını engellemiyor; genel kurula katılıp konuşmasını, gündemdeki konularla ilgili karar vermesini engellemiyor, kimseyi atmıyor ve de aday olup seçilmesini hiç engellemiyor.
İbiş ve ibişciklere değil kimi derneklere sesleniyorum: İlkokulda öğrettikleri ‘Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz’ atasözünün anlatmak istediği gibi “Gel, hiç değilse 2 kere katıl da oy kullanmaya yüzün olsun; nereye geldiğini, ne için oy kullandığını bile bilemeden, birilerinin çekiştirmeleriyle, eline tutuşturmalarıyla oy atmaya gitme, kendini de rüsvâ etme”.
Bazı ibişlerin ikinci yalanı da şu: “650 dernek var (bazıları 800 dernek diyor), bunlardan 200 tanesine oy kullandıracaklar; o dernekler de kendi dernekleri, diğer derneklere oy kullandırtmayacaklar” diye kocaman yalan söylüyorlar, utanmadan, sıkılmadan. Çünkü, dernekler müdürlüğünden aldığımız listeye göre Ekim ayı sonu itibarıyla Çanakkale Merkezde 389 dernek var. 650 dernek- 800 dernek yok. Yalan. Oy kullanacak dernek sayısı da 200 değil 67. Bu da kocaman bir yalan. Ve bu dernekler de bu kentin dernekleri.
İbişlerin 3. yalanı: “Oy kullandırtmama kararını Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz vermiş.” Kent Konseyi’nin kararlarını Genel Kurul verir. Ne Başkan, ne de Kent Konseyi Yürütme Kurulu hiçbir zaman karar vermez ve vermemiştir. Bu da kocaman bir yalan. Bütün kararlar Genel Kurulun kabulüyle çıkar. Ve o kararı Kent Konseyi Başkanı ilgili yerlere sunar ve seslendirir. Bahsi geçen karar da 27 Ocak 2015 tarihli Genel Kurul’da alınmıştır.
Anlattıklarımızı anlayabilirseniz, siz değerli ibiş ve ibişciklerle “katılım”, “demokrasi”, “yönetişim”, “kent konseyi” kavramlarını da konuşabiliriz seve seve, ama önce yalan söylemeyi bırakıp, doğruyu söylemeyi öğrenmek ve cahil cahil konuşmamak kaydiyle.
İbişlere, genel kurulla ilgili bir bilgilendirme/bilinçlendirme yaparak bitirelim! Kent Konseyi, Genel Kurul’dur. Genel Kurul da Kent Konseyi’dir. Kimdir Genel Kurul veya Kent Konseyi derseniz; Vali, Belediye Başkanı, Valiliğe bağlı on kurum, Mahalle muhtarları, Partiler, ÇOMÜ, Meslek Odaları, Sendikalar, Noterler Ve ilgili Dernekler ve ilgili Vakıflar, bir de Meclisler ve Çalışma Gruplarının toplamıdır derim.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir