Kent Konseyi Genel Kurulu’nda Karacaören-Akbaş Ulaşım Hattı Görüşüldü

19 Haziran 2014

Çanakkale Kent Konseyi genel kurul toplantısı Belediye nikah salonunda yapıldı. Genel Kurul’da GESTAŞ Karacaören-Akbaş yeni hat projesi görüşüldü. Toplantıya katılanlar konu ile ilgili görüş ve önerilerini ifade etti.

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz genel kurulda yaptığı konuşmada 2014 yılı içerisinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Yavuz; “Geride bıraktığımız süreçte mahalle meclislerinin kuruluş süreçleri ve ofislerinin açılışları tamamlandı. Su Çeşmeden İçilir, Kaldırım ve Çöp Çalışma Grubu, Kültür Sanat Meclisi Çalışma Grubu faaliyetlerini sürdürüyor. Mart ayından başlayarak Boğaz TV’de her pazartesi 19.30-20.30 saatleri arasında “Kentim İçin Kendim İçin” programımız canlı olarak yayınlanıyor. Ocak ayı içerisinde sivil toplum örgütlerine Sabancı Vakfı Hibe Tanıtım ve Proje yazma eğitimi verildi. Kent Konseyi olarak Tekirdağ Kent Konseyini ziyaret ederek görüş alış verişinde bulunduk. Nilüfer Kent Konseyinin düzenlediği “Nasıl bir Mahalle Yönetimi” ve “Kent Hakkı ve Katılım” panel ve forumuna katıldık. Mahalle Meclislerimize yönelik Kent Konseyi Nedir? Eğitim çalışması düzenledik. Adaylar Anlatıyor programı ile yerel seçimler öncesi adayları bir araya getirdik. Çevre Meclisimizle birlikte “Temel Çevre Söyleşileri” düzenledik. Bu söyleşileri bütün mahalle meclislerimizde yaptık.Çanakkale Tarih Kültür Vakfı, Human 17 ve Profesyonel Aşçılar Derneği ile birlikte Çanakkale Yemek Kültürü Festivali’nin beşincisini düzenledik. Belediye 2015-2019 Stratejik Plan Çalışmasına Kent Konseyi tematik meclisleri ve mahalle meclisleri ile katılıyor” dedi.

GESTAŞ adına toplantıya katılan Rıza Çetin “Karacaören-Akbaş hattı projesi” sunumunu gerçekleştirdi. Sunumuna halen kullanılan Çanakkale- Eceabat- Kilitbahir, Gelibolu- Lapseki- Çardak, Kepez- Eceabat hatlarının durumu ile ilgili bilgiler vererek başlayan Çetin; “Karacaören-Akbaş hattı için tespit edilen noktalar uluslararası seferler açısından iç liman özelliğindedir ve Çanakkale-Bursa karayolları bağlantısı 3 km’lik orman bağlantı yolu ile yapılabilir. Karacaören köyü sahilinde yaklaşık 40 dönüm kamulaştırma ile işe başlanabilir. Akbaş’daki mevcut iskele veya yanındaki boş araziye yeni liman yapılabilir. Akbaş ? Karacaören arası 2 mil’dir” dedi. Yaşam kalitesi artmış bir Çanakkale hedeflediklerini bildiren Çetin, çevresel, sosyal ve ekonomik kazanımlar hakkında detaylı bilgiler verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir