KENT KONSEYİ SEÇİMİ ERTELENDİ!

15 Aralık 2016

Çanakkale İdare Mahkemesi’nin tebliğ ettiği karar sonrasında, Çanakkale Kent Konseyi Genel Kurul seçimi ileri bir tarihe ertelendi.

Çanakkale Kent Konseyi Yönergesinde bulunan 11/6 maddesiyle ilgili yaşanılan tartışmalara İdare Mahkemesi son verdi. İdare Mahkemesi kararı kapsamında Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu’na müracaat eden tüm dernekler artık oy kullanabilecek. 2014 yılında genel seçim ardından Kent Konseyi’nde katılımcılığı arttırmak için yönergeye sunulan; ”İlgili dernekler ve vakıflardan, seçimli genel kurullar dışında bir dönemde en az 2 genel kurula katılmış olanlar seçimlerde oy kullanma hakkına sahip olacaklardır” 11/6 maddesi oy çokluğu ile kabul edilmişti. Bu madde, iki yıl sonra 17 Aralık tarihinde yapılacak genel kurul seçimi öncesinde, özellikle yeni başkan adayları tarafından tartışma konusu haline getirildi. Mahkeme sürecine giren ve 17 Aralık’ta yapılması planlanan Seçimli Genel Kurul şimdi ise ileri bir tarihe ertelenmiş oldu.

Mahkeme Kararını Okudu…

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz düzenlediği basın toplantısı ile mahkemelik olan Seçimli Genel Kurulun ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı. Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz yaptığı açıklamada; “Çanakkale Kent Konseyi’nin 17 Aralık tarihinde yapılacak olan Genel Kurulu ile ilgili olarak yerel basında farklı yorumlar yapılmakta, kent gündemini de işgal etmektedir. Temel problem bazı derneklerin genel kurula katılıp oy kullanamaması, bazı derneklerin ise oy kullanabilecek olması, kimi dernekler ve kimi kent konseyi mensupları tarafından huzursuzluk ve rahatsızlık ile karşılanmıştır” dedi.

Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz açıklamalarının devamında Çanakkale İdare Mahkemesinin verdiği kararı okuyarak; “Çanakkale İdare Mahkemesinin 2016/1301 Esas sayılı dosyasından 9.12.2016 tarihinde verilen ve Çanakkale Belediyesine 14.12.2016 tarihinde tebliğ edilen karar ile “Çanakkale Kent Konseyi’nin çalışma yönergesinin organ seçimlerini düzenleyen 11. maddesinin 6. bendinin” yürütülmesinin durdurulmasına karar verildi. Mahkeme kararlarının uygulanabilmesi amacıyla ve verilen durdurma kararına uygun olarak 17 Aralık 2016 tarihinde yapılması planlanan Çanakkale Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu, Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu kararıyla ileri bir tarihe ertelendi. Seçimli Genel Kurul süreciyle ilgili olarak takvim daha sonra bildirilecektir” diye konuştu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir