Kent Konseyi, Vali Yardımcısı Dağ’ın Çanakkale Halkından Özür Dilemesini İstedi

Kent Konseyi, Vali Yardımcısı Dağ’ın Çanakkale Halkından Özür Dilemesini İstedi
09 Mayıs 2014

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, Çocuk Meclisi, Kaz Dağı ve Biga Yarımadası Çalışma Gurubu, Çanakkale Çevre Platformu bileşenleri ve Çanakkale Belediyesi’nin destekleri ile 4 Mayıs Pazar günü Kocadere Köyü Atikhisar Barajı Mevkii’nde düzenlenen 4’ncü Atikhisar Kır Şenliği’nde çevrecilerin altın araması yapan bir firmanın sponsor olduğu bisiklet grubuna gösterdiği tepki üzerine şenliğe bisikletiyle katılan Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ’ın yazılı bir açıklama yaparak etkinlikte yaşananları kınamasından sonra bugün Çanakkale Kent Konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu konuyla ilgili ortak bir basın açıklaması yaparak Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ’ın Çanakkale halkından özür dilemesini istedi:

“Şimdi sıra sizde sayın Vali Yardımcısı”
“Kent Konseyi’ne yazdığı 6 Mayıs 2014 tarihli Resmi yazıyla “4. AtikhisarŞenliği”nde gördüğünü söylediği‘onur kırıcı davranışlardan dolayı’ Kent Konseyi’nin kendisinden özür dilemesini istedi sayın Vali Yardımcısı. Yazının geldiği aynı günün akşamında karşılaştığı davranışlardan dolayı kendisinden özür dileyen ve devamında ‘Yürütme Kurulumuzun, Çevre Meclisimizin ve Çalışma Grubumuzun açıklamasının basın yoluyla duyurulacağını’ bildirilen bir yanıt yazmıştım sayın Vali Yardımcısına.” diyen Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, şimdi de Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nun açıklamasını Çanakkale halkına ve sayın Vali Yardımcısına duyuruyor:

Sayın Vali Yardımcısı,
Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden sorumlu ve Kazdağları’ndaki madencilik ve Lapseki-Biga-Çan bölgesindeki Termik Santrallerin çevreye verdiği geri dönüşü olmayacak zarar ve tahribattan sorumlu bir görevli olarak,duruma bugüne kadar seyirci kalmaktan dolayı Çanakkale halkından özür dileyecek misiniz?
Madenci sponsorluğu taşıyan giysileriniz ve bisikletlerinizle “doğa sporu” yaparak geldiğiniz şenlik yerindeki Atikhisar barajının suyuna, yani Çanakkale’nin içme suyuna; zehir karışmasına engel olmadığınız için halktan özür dileyecek misiniz?
Yerinden yurdundan sökülen binlerce ağaçtan, zehirlenen topraklardan, hastalanmaya başlayan yöre sakinlerinden özür dileyecek misiniz?
Yine, insan yaşamını tehdit eden doğa katliamlarını gerçekleştiren şirketlere gösterdiğiniz ilginin yanı sıra çevreyi, doğayı ve insanı korumaya çalışan insanların, grupların, köylülerin bir bardak sıcak çayını içip, sorumlu bir görevli olarak bugüne kadar dertlerini, isteklerini, ne söylediklerini dinlemediğiniz için onlardan özür dileyecek misiniz?
Yaptığınız görevin, halkın yaşadığı topraklarının, denizinin, havasının korunması üzerine size halk tarafından verildiğini bilerek; halktan özür dileyecek misiniz?
Yok edilen doğanın ve çevrenin hakkı için, insanlık hakkı için halkın gösterdiği tepkileri ve itirazları, atılan çığlıkları görerek, duyarak; “ben vermedim” dediğiniz, madencilik ve termik santral ruhsatlarını veren ilgili bakanlıklar hakkında göreviniz gereği yasal girişimlerde bulunmadığınız için özür dileyecek misiniz?

Sayın Vali,
Bütün bunları yapmayarak görevini ihmal eden;
Sivil bir vatandaş olarak, bir tatil gününde bisikletiyle, amacı çevre korumacılığı duyarlılığını ve bilincini geliştirmek olan bir şenliğe, amacının aksinebir tutum izleyen bisikletçi grubuyla birlikte katılmaya gelen, ama şenlikte  olması istenmeyen;
Grup  olarak karşılaştığı bu talep ve tepkiye Valilik kurumunu alet ederek, Valiliğin resmi kağıtları ve görevlilerini kullanarak kurumsal bir açıklama yapan;
Sayın Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ’a; başta şenliğe katılan binlerce insan olmak üzere Kent Konseyi ile düzenleyici Çevre Meclisi, Çalışma Grubu ve Çevre Platformu’na özür borcu olduğunu siz de hatırlatır mısınız?

Sayın Çanakkale halkı,
Emek verilen çevre mücadelesi yalnızca siyanüre, zehire, asite karşı değildir. Hayatımızı, kentimizi ve kentlileri ilgilendiren her karar sürecine halkın etkin katılımı yoluyla birlikte karar verilmesinin bilinmesi içindir.
Hiçbir ayrımı gözetmeden; herkesle eşit mesafede, taraf olmadan, farklılıklarımızla bir arada kentimiz ve kendimiz için çalışma ortamı ve olanağı sağlamakla görevli  Çanakkale Kent Konseyi de herkesindir.”

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı
Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu

Süreç
Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, Çocuk Meclisi, Kaz Dağı ve Biga Yarımadası Çalışma Gurubu, Çanakkale Çevre Platformu bileşenleri ve Çanakkale Belediyesi’nin destekleri ile 4 Mayıs Pazar günü Kocadere Köyü Atikhisar Barajı Mevkii’nde düzenlenen 4’ncü Atikhisar Kır Şenliği’nde çevrecilerin altın araması yapan bir firmanın sponsor olduğu bisiklet grubuna gösterdiği tepki üzerine şenliğe bisikletiyle katılan Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ‘ın yazılı bir açıklama yaparak etkinlikte yaşananları kınamasından sonra Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, Vali yardımcısı Dağ’dan karşılaştıkları davranışlardan dolayı özür dileyen ve devamında Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulunun, Çevre Meclisinin ve Çalışma Grubunun konuyla ilgili açıklamasının basın yoluyla duyurulacağını bildiren bir yanıt yazmıştı. Çanakkale Çevre Platformu bir önceki Dönem Sözcüsü ve Çanakkale İl Genel Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Hicri Nalbant da etkinlikte yaşananlara yönelik yaptığı basın açıklamasında Şimdi Sayın bisikletçiye soruyoruz; Burada görülen maden şirketinin logosunun bulunduğu forma sizin gurubunuzun forması mıdır? ‘Yeni kuşak işgalciler’in formasını giyip şehitlere saygı bisiklet turuna katılmak nasıl bir duygudur, hangi düşüncenin ürünüdür? Yıllardır yaşam hakkı, çevre hakkı mücadelesi veren ve bu uğurda maddi manevi bedeller ödeyen Çanakkale ve yöresi halkından bir özür borcunuz yok mudur?” ifadelerini kullanmış; Çanakkale Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Filiz Tekin de dün bir basın açıklaması yaparak “Bu kentin, Kazdağları’ndaki metalik madencilik faaliyetleri ve Biga Yarımadasının çeşitli yerlerindeki termik santraller konusundaki duyarlığı ortadadır. Hal böyleyken Sayın Vali Yardımcısının da içerisinde yer aldığı bir bisiklet grubunun maden şirketleriyle dirsek teması tarafımızca kabul edilebilir bir durum değildir. Demokratik toplumlarda olması gerektiği şekliyle sonuç olarak; Çevreden sorumlu Vali Yardımcısı olarak görev yapan Sayın Bekir Sıtkı Dağ’ın bu sorumluluğu bir an önce bırakması talebimizdir.” diyerek Vali Yardımcısı Dağ’ın Çevreden sorumlu olan görevini bırakmasını talep ettiklerini bildirmişti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir