Kent Konseyi’nde Fevzipaşa Birlik Beraberlik Çalışma Grubu Raporu Kabul Edildi

Kent Konseyi’nde Fevzipaşa Birlik Beraberlik Çalışma Grubu Raporu Kabul Edildi
04 Ağustos 2012

Çanakkale Kent Konseyi Genel Kurul toplantısı 02 Ağustos Perşembe, saat 16.00’da 78 kentlinin (57 katılımcı çağrılı / 21 katılımcı kent gönüllüsü) katılımıyla Deniz Müzesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Fevzipaşa Birlik Beraberlik Çalışma Grubu Raporu Kabul Edildi
Yrd. Doç. Dr. Arzu Başaran Uysal’ın “Fevzipaşa Birlik Beraberlik Çalışma Grubu” raporunu Genel Kurul katılımcılarına sunduğu toplantıda sunumun ardından raporla ilgili görüş ve öneriler alınarak oylamaya geçildi. 53 katılımcının oy kullandığı toplantıda 46 evet oyu ve 7 çekimser oyla Çalışma Grubu raporu kabul edildi. Raporun kitaplaştırılmasından önce görüş bildirmek isteyen MHP İl Başkanlığı temsilcisi Mesut Ertuğrul’a görüşlerinin dikkate alınacağı, 15 Ağustos 2012 Çarşamba gününe kadar görüşlerini e-posta yoluyla veya yazılı olarak Çanakkale Kent Konseyi’ne ulaştırması gerektiği bildirildi.

Raporun sonuç bölümünde şu ifadelere yer verildi;

“Fevzipaşa Mahallesinde, barınma, işsizlik, nitelikli ve düzenli işlere erişememe, sosyal güvenceden yoksunluk, düşük nitelikli konut sorunu, yetersiz kentsel altyapı, nitelikli eğitim hizmetine erişememe gibi ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Mahallelinin sosyo ekonomik yaşama katılması, kentsel hizmetlere erişimi ve yapabilir hale gelebilmesi için kentsel iyileştirme projesi aynı zamanda sosyal dışlanmayı engellemeye yönelik programlar da içermelidir. Mahallede yaşanan sorunlardan yola çıkarak “Fevzipaşa Mahallesi Kentsel İyileştirme Projesi” için dört temel strateji belirlenmiştir;

1.Kentte sosyal dışlanma ve etnik ayrımcılığın engellenmesi,
2. Romanların karar verme mekanizmalarına aktif katılımı,
3. Romanların kentin sosyal ve ekonomik yaşamına entegrasyonunun sağlanması,
4. Mahalledeki yapı, konut ve kentsel altyapı kalitesinin geliştirilmesi

“Kent Meydanı” Hakkında Görüş ve Öneriler Alındı
Toplantı gündemin 2. Maddesi olan “Kent Meydanı” hakkında bilgilendirme ile devam etti. Çanakkale Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden M. Kemal Albayrak “Kent Meydanı” süreci ve mevcut durumuyla ilgili bilgilendirme yaptı. “Kent Meydanı” hakkında görüş ve önerilerin alınmasının ardından Ankara Atılım Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin “Kamusal Alan Olarak Kent Meydanları” konulu bir bilgilendirme yaparak, dünyadan “Kent Meydanı” örnekleri ve önerilerini katılımcılara sundu. Sunumla ilgili görüş ve önerilerin alınmasının ardından “Kent Meydanı” projesiyle ilgili bir Çalışma Grubu kurulacağı ve destek vermek isteyen kentlilerin Çanakkale Kent Konseyi’ne başvurmaları gerektiği konusunda bilgilendirme yapıldı ve ardından toplantı sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir