Kent Müzesi Açıldı

Kent Müzesi Açıldı

Çanakkale Kent Müzesi geçtiğimiz hafta Cuma günü açıldı. İlk olarak Bursa?da açılan Kent Müzeleri zinciri İzmir, Kayseri gibi birçok şehrin de katılımıyla sayılarını yükseltti. Kentimizin tarihi itibariyle aslında eksiklik olan bu müze Tarihi Kentler Birliği’nin aşıladığı tarih bilinci sayesinde gerçekleşti. Tarihi Kentler Birliği 2000 yılında “Avrupa Bir Ortak Miras” kampanyası içinde yer alan bir proje olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Çekül, Mimarlar Odası ve Kültür Bakanlığı katkıları ile oluşturuldu. Bugün 224 üyesi bulunan bu birlik Belediyelerin tarihe bakışını ve korumacılığını geliştirmesi bakımından adeta bir okul gibi işlev gördü. Bu birlik sayesinde birçok il ve ilçede hatta beldede tarihi miraslar korundu, evler onarıldı ve kent müzeleri açıldı.

Bugün itibariyle Çanakkale Kent Müzesi’nde yakın tarihimizle ilgili bir sergi açıldı. İşlev olarak diğer kent müzelerinden farklı bir konumda olacaklarını iddia eden müze görevlileri sanat galerisi olarak müzeyi kullanacaklarını söylüyorlar.

Sürdürülmekte olan çalışmalar genellikle gönüllülerden oluşan ekiplerle yapılıyor. Kentimizin köklü ailelerinden bu konuda yardım isteniyor. Diğer Kent Müzeleri’nde daha farklı anlayışlar var. Örneğin Bursa Kent Müzesi’nde içeriye girdiğinizde sizi Osmanlı’dan alır Zeki Müren’le bugüne kadar getirir. Bursa’nın dünü bugünü hakkında ki bütün figürleri müze içerisinde görüp şahit olabilirsiniz. Çanakkale Kent Müzesi ise zaten var olan Arkeoloji Müzesi ve Savaş Müzesi’nin varlığıyla birlikte daha farklı bir anlayış sergilemek istiyor. Kent Müzesi’ne bir sanat galerisi olarak işlev kazandırıyor.

Nisan ayı içerisinde Fetvane Sokak (barlar sokağı) ile ilgili bir sergi açmayı planlıyorlar. Böylece ilgiyi her zaman ayakta tutacaklarına inanıyorlar. Ama cevaplanması ve unutulmaması gereken başka bir konu da kentimize gelen yabancı turistlere bu sergilerin ne anlatacağı, Önümüzdeki günlerde Çanakkale’ye birçok yabancı turist gelecek onlarla nasıl iletişim kuracaklar ve anlatacaklar bilinmiyor. Çünkü bu sergiler sadece Türkçe olarak sunuluyor.

Ama kentlinin görmesi ve fikrini söylemesi gerekiyor…

Selin Hande Yaşar Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir