Kent Müzesi Eylül Ayında da Dopdolu

Kent Müzesi Eylül Ayında da Dopdolu
04 Eylül 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, Eylül ayında da çeşitli etkinliklerle ziyaretçilerini ağırlıyor.

05 Haziran’dan bu yana devam eden ‘Kentte Mimarlar’ sergisi kapsamında, 04 Eylül Çarşamba günü saat 18.00’de “Mimarlar Sergisinin Süreci ve Mimarlık” başlıklı sohbet konusuyla Mimar Sevil Ural, Kent Müzesi’ne konuk olurken; ‘Kentte Mimarlar’ sergisi 18 Eylül Çarşamba gününe kadar pazartesi günleri hariç her gün 09.00- 17.00 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Yeni Süreli Sergi: “Kentte Üç Lezzet; Sardalye – Peynir Helvası – Koruk Suyu”

Çanakkale Kent Müzesi’nin iki ayda bir gerçekleştirdiği süreli sergilerin yenisi “Kentte Üç Lezzet; Sardalye – Peynir Helvası – Koruk Suyu” ismiyle Çanakkale’ye özgü üç lezzete ayrıldı: Sardalye, Peynir Helvası ve Koruk Suyu.

“Bu kentin balıkları Çanakkale boğazının maviliklerinde tarihin kalıntıları ile beslenmiştir. Çanakkale’de balığın en ünlüsü sardalyedir, başrolü kimselere kaptırmaz. Dillere destan balıkların tadı kimi zaman sahilde bir restoranda karşılar sizi kimi zaman köşe başlarındaki balık ekmekçilerde… Balığın ardından tatlı yenir buralarda, midedeki balığı öldüren helvadır denir. Yalnız Çanakkale’de bu helvanın bir adı vardır ‘peynir helvası’. Fırınlanmış, dondurmalı, sade… Yaz aylarında bu iki tadın yanına koruk suyu eklenir. Kısıtlı zaman içeceği koruk suyu sıcak günlerde kentlilerin kurtarıcısıdır. Bu sergimizde sizler için kentteki 3 tadın ustaları ile konuştuk.”

18 Eylül 2013 Çarşamba günü saat 18.00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda açılışı gerçekleştirilecek olan sergi, 13 Kasım Çarşamba gününe kadar açık kalacak. Pazartesi günleri hariç her gün 09.00- 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Çanakkale Troas Arkeoloji Buluşması Dia Gösterisi ile “Türkü Tadında” Müzik Dinletisi Etkinlikleri

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eylül ayında ayrıca Dia gösterisi ve müzik dinletisine de ev sahipliği yapacak. 11 Eylül Çarşamba günü saat 18.00’de Levent Bingöl “Çanakkale Troas Arkeoloji Buluşması Dia Gösterisi” ile Emel Tugay ise 25 Eylül Çarşamba günü saat 18.00’de “Türkü Tadında” isimli müzik dinletisiyle Kent Müzesi’ne konuk olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir