Kent Müzesi Hizmete Girdi

07 Mart 2009

Çanakkale Belediyesi tarafından 2 yıl önce satın alınan tarihi bina gerekli restorasyon işleminin ardından ?Kent Müzesi ve Arşivi? haline getirildi.

Binanın açılışında bir konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kentin değerlerini toplamak, paylaşmak, kentliyi kentli ile tanıştırmak ve ortak kültürel yaşam kalitesini yükseltmek için katılımcı bir yönetim anlayışını benimsediklerini dile getirerek ?Aslında çok geç kalınmış bir müze. Ama biz yine de böylesine değerli bir kültür varlığını ve Çanakkale için çok önem taşıyan bir değeri, kentimize ve halkımıza kazandırmaktan dolayı Çanakkale Belediyesi olarak gurur duyuyoruz? dedi.

1995 yılında eski yapılaşmanın bulunduğu Fevzipaşa, Kemalpaşa, İsmetpaşa, Cevatpaşa ve Namıkkemal mahallelerinin bir bölümünü kapsayan 1/1000 ölçekli koruma maksatlı imar planlarının hazırlandığını belirten Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ?Bu kapsamda ilk etapta Tarihi Çevre Bürosu kurarak bir müze oluşturmaya karar vermiştik. Bunun için 1988 yılında Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla tescillenmiş olan Yalı Camii karşısında 3 katlı binayı satın almıştık. Bu tarihi özeliği olan taş binayı “Kent Müzesi ve Arşivi” haline getirmek için başlatılan çalışmalar nihayet tamamlandı ve bu yeri ?Kent Müzesi ve Arşivi? haline getirdik? dedi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Binasının açılışına Boğaz ve Garnizon Komutanı Serdar Dülger, CHP Merkez İlçe Başkanı Adnan Güler ve çok sayıda iş adamı ve davetli katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir