Kent Müzesi’nde Akın Baran ile “İhtiyoloji” Konuşuldu

Kent Müzesi’nde Akın Baran ile “İhtiyoloji” Konuşuldu
01 Kasım 2013

30 Ekim 2013 Çarşamba akşamı saat 18:00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde devam eden süreli sergi “Kentte Üç Lezzet” kapsamında konuk Akın Baran ile “İhtiyoloji” başlıklı kent sohbeti gerçekleştirildi.

Akın Baran sohbete ihtiyolojinin ne olduğunu açıklayarak başladı. Buna göre ihtiyoloji balık bilimi olarak adlandırılır ve kemikli balıklar, kıkırdaklı balıklar ve çenesiz balıklar gibi ilgi alanları vardır. 600.000.000 yıl öncesine kadar saptanan balık türlerinin varlığına değinen Akın Baran, balıkların geçmişini araştırmanın çok zor olduğunu çünkü balık fosillerine ulaşmanın zor olduğunu söyledi. Akın Baran, 11.000 metre derinlikteki Mariana Çukuru’ndan başlayıp 4000 metre yükseklikteki Güney Amerika’daki Titikaka Gölü’ne kadar balıkların yer yüzünde 15.000 metrelik bir bölümde yaşam alanı bulduklarına değindi. Dünya üzerinde en çok türe sahip canlının balıklar olduğunu belirten Akın Baran, balıkların bazı türlerinin çok uzun süre yaşayabildiklerini belirtti. Akın Baran, çipura, barbunya, palamut, lüfer, sardalye ve hamsinin denizlerimizde çıkan balıklar olduğunu ve bu balıkların bir çoğunun farklı boyutlardayken farklı adlar aldıklarına değindi. Bin yıllar öncesinde türlerin ve sayının çok fazla olduğunu söyleyen Akın Baran, Truva Savaşı’nın en önemli nedenlerinden birisinin de boğazdaki balık bolluğu olduğunun tarih kitaplarında yer bulduğuna değindi. Bir zamanlar balığın denizlerimizde daha bol olduğunu belirten Akın Baran, günümüzde balığın azaldığını ve hatta birçok türün artık yok olduğunu da sözlerine ekledi.

6 Kasım 2013 Çarşamba saat 18:00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde konuk M. Adnan Ural ile “Yemek Kültürü” başlıklı kent sohbeti gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir