Kent Müzesi’nde “Atatürk Devrimleri ve Çanakkale” Konuşuldu

01 Mart 2012

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinde “Kentte Mustafa Kemal Atatürk” sergisinin son Çarşamba etkinliği gerçekleştirildi.

İlki 11 Ocak 2012 ikincisi 01 Şubat 2012 tarihinde gerçekleştirilen konferans dizisinin üçüncüsü 29 Şubat 2012 Çarşamba günü Kent Müzesi Toplantı Salonunda Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay tarafından gerçekleştirildi.

“Atatürk Devrimleri ve Çanakkale” konulu konferans Sayın Atabay’ın arşiv araştırmaları çerçevesinde hazırladığı sunumu ile zenginleşti. Atatürk devrimlerinin kente yansımaları konusundaki bilgileri paylaşmadan önce Sayın Atabay, kentte milli bayramların ilk olarak kutlandığı tarihler ve Cumhuriyet’in ilanının kentte bıraktığı etkileri konuklar ile paylaştı. Cumhuriyet’in ilan edildiği tarihlerde kentteki kültürel altyapıya da değinen Atabay, Harf devrimi ile birlikte kentte yeni alfabenin kullanılmasına yönelik girişimlerin 1929 yılında ilk kez açılan Millet Mektepleri ile olduğunu belirtti. Kılık kıyafet devrimi ile birlikte kentin o dönemdeki valilerin şapka giyerek öncülük ettiğini, şapka fiyatlarının pahalı olması nedeniyle şapka avansı uygulamasının Çanakkale’de kullandığını ifade etti. Kadınlara yönelik devrimlerinde kentte yansımalarına değinen Mithat Bey, balolar ile birlikte kadınların da eğlenceye katılmasını teşvik etmek amacıyla iki kişilik fiyatın 5 lira, fiyatların kadınlar için 2 lira, erkekler için ise 3 lira olarak belirlendiğini söyledi. Soyadı kanunu ile birlikte kentte seçilen soyadlarını da paylaşan Atabay, sunumunu Atatürk’ün kente gelişinin 100. yıldönümünde konferansların yıl içinde 2 aylık periyotlarla devam edeceğinin haberini paylaşarak sona erdirdi.

Çanakkale Kent Müzesinin kuruluşunun 3. yıldönümü etkinlikleri kapsamında “Kentte Bebekli Evler” sergisinin ilk gün buluşması 07 Mart 2012 Çarşamba günü 18.00 ? 19.00 saatleri arasında Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonunda gerçekleştirilecek. 09 Mayıs 2012 Çarşamba gününe kadar açık kalacak olan sergi, Pazartesi günleri hariç 31 Mart 2012 tarihine kadar 09.00 ? 17.00, 1 Nisan 2012 tarihinden itibaren 10.00 ? 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Etkinlikler “Kimlik, Turizm ve Müzeler” temalı 4. Çanakkale Müzeler Buluşması kapsamında 10 Mart 2012 tarihinde “Seramik ve Müze”, 11 Mart 2012 gününde ise “Kimlik, Kültür, Turizm, Müze” konulu paneller ile sürecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir