Kent Müzesi’nde Barbaros Mahallesi Konuşuldu

Kent Müzesi’nde Barbaros Mahallesi Konuşuldu
28 Şubat 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Şubat ayının son Çarşamba etkinliği gerçekleştirildi. 26 Şubat 2014 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu “Barbaros Mahallesi” sohbet konusu ile Sami Ülkü oldu.

57 senedir Barbaros Mahallesi’nde yaşadığını söyleyerek sohbetine başlayan Sami Ülkü, 19 Aralık’ta Kent Konseyi bünyesinde yapılan seçimle Barbaros mahallesi meclisi yürütme kurulu başkanlığına seçildiğini, 24 Ocak tarihinde açılan hizmet evi ile de konuklara da tanıttığı meclis üyeleri ile birlikte çalışmalara başladıklarını söyledi. Meclis olarak ilk eğildikleri konunun eğitime destek olduğunu, ortaokul öğrencilerine gönüllü öğretmenler tarafından verilecek etüt sistemini geliştirdiklerini söyledi. Eskiden adının Harmanlık olarak geçtiği Barbaros Mahallesi’nin komşu mahallesinin olmadığını, komşularının deniz, Kepez, Sarıçay ve havaalanı olduğunun bilgisini paylaştı. Sami Ülkü, mahallede eskiden yer alan fabrikalara da değindi. Günümüzde varlığını sürdüremeyen plastik fabrikası, Çanka gazoz fabrikası, Akfa fabrikası ve şarap fabrikalarının değişimlerini de paylaştı. Barbaros Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Hamidiye Tabyası’nın eskiden askeriyenin cephaneliği olarak kullanıldığını günümüzde ise Kültür Bakanlığı’na devredildiğini belirten Ülkü, şu anda Hamidiye tabyası üzerinde çalışmaların başladığını, bu çalışmaların ne olduğunu mahalleli olarak bilmediklerini söyledi. Eskiden her evin kendine ait bir bahçesi olduğunu söyleyen Ülkü, kime ait olduğuna dair kaygı gütmeksizin her bahçeden rahatlıkla meyve yiyebildiklerini, çocukluklarında anneleri ile birlikte denize gittiklerini, annelerinin de kendileri ile birlikte rahatça denize girebildiklerini sözlerine ekledi. Öncelikli hedeflerinin Barbaros Mahallesi sakinlerinin birbirini tanıması, eski komşuluk ilişkilerinin yenilenmesi olduğunu söyleyen Sami Ülkü’nün sohbeti konukların katılımı ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 5 Mart 2014 Çarşamba saat 18.00’da “Fotoğraflarla 5 yıl” dia gösterisi gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir