Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kent Müzesi’nde “Calvert Ailesinin Kentteki Mekansal İzleri” Konuşuldu

Kent Müzesi’nde “Calvert Ailesinin Kentteki Mekansal İzleri” Konuşuldu

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 25. süreli sergi olan “Kentte Calvert Ailesi”nin Çarşamba etkinlikleri kapsamında 28 Kasım 2012 Çarşamba günü Mimar İsmail Erten, “Calvert Ailesinin Kentteki Mekansal İzleri” isimli konferans konusu ile Kent Müzesi’nin konuğu oldu.

Mimar İsmail Erten, Çanakkale eski fotoğraflarının yanı sıra, kent için daha önceki senelerde hazırlanmış planların paylaşımı ile konferansını zenginleştirdi. 1950’li yıllara ait planlarda da varlığını belli eden Calvert Ailesi’nin kentteki pek çok Levanten ailelerden biri olduğuna değindi. Kentin en önemli sivil mimari örneklerinden biri olan Calvert Konağı’nın da fotoğraflarını paylaştığı sunumunda, bu mimari yapının günümüze kadar taşınamamasından duyduğu üzüntüyü ve restitüsyon çalışmasını yapmanın en büyük hayallerinden biri olduğuna değindi.

Mimar İsmail Erten; “Calvert Ailesi Halk Bahçesini ve İngiliz Mezarlığı’nı içine alan, Sarıçay’ın kenarına kadar olan kısmında mülkleri olan bir aile. Sahildeki evleri ise şu anki Morabbin Parkı’nın ve Troia atının olduğu yerde. Eski fotoğraflara baktığımızda yapının ihtişamını görebiliyoruz. Aile, aynı zamanda bir ticari ateşe, konaklarını iş yeri olarak da kullanıyorlar. Sahilden yanaşan yabancı uyruklu gemiler ile görüşmeler yapıyorlar. Arka kapısı ise evin Halk Bahçesi ile olan ilişkisini sağlayan kapısı. Konağın, Kayserili Ahmet Paşa Caddesi yapılana kadar da Halk Bahçesi ile ilişkisi devam ediyor. Bu denli büyük bir yapının planlarının elimizde olmasını isterdim.” dedi.

Konferans, fotoğrafların izlenmesi, konukların soruları ve temennileri ile devam etti. Calvert Ailesi ile irtibata geçilerek yapıların planlarına ulaşabilineceğinin, sonrasında Çanakkale Mimarlar Odası ile ortak yürütülecek proje ile konağın restitüsyonun yapılabileceğinin böylece Kent Müzesi’nin sergi ile kentle buluşturduğu Calvert Ailesi’nin ilişkisinin sağlamlaşabileceğinin düşüncesi ile konferans sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 05 Aralık 2012 Çarşamba saat 18.00’da N. Ali Hacıalioğlu tarafından “İngiliz Mezarlığı Projesi” isimli kent sohbeti gerçekleştirilecek.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir