Kent Müzesi’nde “Çanakkale Boğazında Süngercilik” Konuşuldu

Kent Müzesi’nde “Çanakkale Boğazında Süngercilik” Konuşuldu
07 Ağustos 2014

Çanakkale Kent Müzesi’nde gelenekselleşen Çarşamba sohbetleri bir aylık aradan sonra Ağustos ayı ile birlikte devam ediyor. 6 Ağustos 2014 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu “Çanakkale Boğazı’nda Süngercilik” sohbet konusu ile Mehmet Celaleddin Sarıdal oldu.

Mehmet Celaleddin Sarıdal, sohbetini süngerciliğin zihinlerde somutlaşması için hazırladığı sunumu ve konuklara göstermek için getirdiği sünger ürünleri ile zenginleştirdi. 1960 senesinden beri içinde olduğu süngercilik mesleğinin devam ettirilmesi, öneminin kavranması için ‘Süngerciliğimizi ve Denizlerimizi Yaşatma Derneği’ni (SÜNDEYDER) kurduğunu da söylerken www.yasayandeniz.org internet sitesi ile de süngerlerimizin ve diğer deniz canlılarının tanıtımını sağlamayı hedeflediğini sözlerine ekledi. Dünya Tarım Örgütü (FAO) tarafından tanınan Türk Banyo süngerinin Çanakkale denizlerinde yetiştiğini konuklar ile paylaşan Sarıdal, Çanakkale Boğazı’nda ticari öneme sahip 6 tür sünger çeşidi olduğunu ifade ederken, süngerlerin; kaba, melat, solid, dil kulağı, parmaklı, mandaba isimlerini aldıklarını söyledi. Süngerciliğin tarihsel gelişimine de değindiği sohbetinde sünger üretiminin ciddi kayba uğradığını, süngercilik için zengin olan denizlerimizde 2002 yılındaki yasakla birlikte üretiminin durduğunu ve denizcilik için bunun büyük bir kayıp olduğunu söyledi. Sarıdal, süngerciliğin tıbbi alanlardan, temizliğe, dekoratif kullanımlardan, kozmetik sektöründeki kullanımlarına kadar pek çok kullanım alanı olduğunu günümüzde ise süngerciliğin değerinin yeteri kadar bilinmediğini üzülerek ifade etti. Dernek çalışmaları kapsamında süngerciliğin bilinirlik oranının arttırılması için çalışacaklarını, Kent Müzesi’nde gerçekleştirilecek olan sergi ve sunular ile süngercilik çalışmalarını daha geniş kitlelerle paylaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. Sohbet, sohbete katılan Çanakkaleli sünger avcılarının eskilere dair anılarının paylaşılması ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 13 Ağustos 2014 Çarşamba saat 18.00’da Fatma Tolga ile “Çeyiz Sandığı” sohbeti gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir