Kent Müzesi’nde Çanakkale Gençlik Tiyatrosu Konuşuldu

Kent Müzesi’nde Çanakkale Gençlik Tiyatrosu Konuşuldu
24 Ocak 2013

Çanakkale Kent Müzesi Arşivi’nde “Kentte Gençlik Tiyatrosu” süreli sergisinin ilk Çarşamba etkinliği olan 23 Ocak günü Hektor İsmet Öktem’in katılımıyla “Çanakkale’de Gençlik Tiyatroları Anıları” sohbeti gerçekleştirildi.

1960 ihtilalinden sonra toplumsal açlığın getirdiği heyecanın sonucu olarak bir grup gencin kültürel açlığını gidermek için yola çıktıklarını belirten Hektor Bey, gençlik tiyatrosunun kentteki izlerini konuklar ile paylaştı. Sergi hazırlıkları sırasında Müze ile paylaştığı fotoğrafların slayt gösterisi ile de şekillenen sohbette o dönemlerde sergiledikleri pandomim, Dover Yolu, İki Efendinin Uşağı, Zoraki Hekim, Fermanlı Deli Hazretleri oyunlarından sahneler gösterildi. Konuklar arasında yer alan tiyatro dostlarının da oyunlarda yer alan kişileri andığı sohbette, gençlik tiyatrosu ile başlayan bu serüvenin kentteki pek çok kişi tarafından benimsendiğini belirten Hektor Bey, tiyatro çalışmaları konusunda kentten de destek aldıklarını dile getirdi. Tiyatro sahnesinde kurdukları dostlukların hayatları boyunca devam ettiğini söyleyen Hektor Bey yaptıkları şakalardan da bahsetti. “Endüstri Meslek Lisesi’nde oynuyorduk oyunlarımızı, iş atölyesini bize vermişlerdi bizde amelelik yaparak orayı tiyatro haline getirmiştik. Bir gün Belediye bir itfaiye gösterisi yapacaktı. Hadi gidip bakalım dedik. Cumhuriyet Meydanı’na barakalar kurdular tahtadan. O tahtayı yakalım bakalım itfaiye söndürecek mi somut olarak görelim dedik. Tahtayı tutuşturduk. Sonrasında bizi çok aradılar ama bulamadılar.” dedi. Tiyatro sahnesi olarak kullandıkları kamyon kasalarından, 25 kuruşluk biletlerden, tiyatro aşkı ile düzenledikleri turnelerden de bahseden Hektor Bey, sohbetine Çanakkale dışında da devam ettirdiği tiyatro anılarını anlatarak devam ederken Çanakkale’de başlayan tiyatro aşklarının sınırları aştığını, tiyatrocu olarak Almanya’ya kadar gittiklerini ifade etti. Günümüzde de tiyatro camiasında saygınlığının devam ettiğini söylerken “biz akan bir nehir gibiydik, önümüze kattıklarımız ve geride bıraktıklarımızla büyüdük” diyerek sohbetini sonlandırdı.

30 Ocak 2013 Çarşamba saat 18.00’da Tezer Tunabay “Çanakkale Gençlik Tiyatrosu Üzerine” sohbet konusu ile Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin konuğu olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir