Kent Müzesi’nde “Çanakkaleli Gençler ile Ritim” Müzik Dinletisi Gerçekleştirildi

19 Nisan 2012

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 18 Nisan 2012 Çarşamba günü “Çanakkaleli Gençler ile Ritim” müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Müzik dinletisi, Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi Sekreteri Sayın Aslı Kırıkkulak’ın çalışma grubu olarak yaptıklarından söz etmesi ile başladı:
“Fevzipaşa Mahallesi çocuk ve gençlerinden oluşan orkestramız, Roman gençlerin dar imkanlarla neler yapabileceğini göstermektedir. Kent Konseyi Fevzipaşa Mahallesi Meclisi’mizin oluşturduğu programlarla Mahallemizin özellikle küçük yaş grupları başta olmak üzere birçok gencine Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin değerli akademisyenlerinin gönüllü katkılarıyla 4 aydır nota ve enstrüman dersleri verilmektedir. Yine genç erkek ve kızlardan oluşan halk oyunları ekibimizin çalışmaları da hocalarının eşliğinde aralıksız devam etmektedir. Fevzipaşa Mahalle Meclisi, bu faaliyetlerin yanı sıra, el sanatları, okuma-yazma, bilgisayar ve çeşitli meslek kurslarını da Halk Eğitim Merkezi’yle ortaklaşa oluşturulacak programları, mahallemizdeki, Kent Konseyimize ait Sosyal Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Fevzipaşalı Roman gençlerin iş sahibi olabilmeleri için meslek kurslarını çok önemsiyoruz. Bunun yanı sıra bilgisayar kullanımını Romanlar arasında da yaygınlaştırmak istiyoruz. Özellikle çocuk ve genç kardeşlerimizin kendilerini geliştirecek her türlü projesine destek vereceğiz. Okur yazar olmayanlar için hemen okur yazarlık kurslarına başlayacağız. Kadınlarımızı, el sanatlarıyla ilgili farklı kurslarla edinecekleri becerileri üretecek konuma getireceğiz. Mahalle Meclisi olarak çok yönlü çalışmalarımızla ve bize sağlanacak desteklerle aynı zamanda Kent ekonomisine ve turizmimize de katkılar sağlayacağımızı inanıyoruz. Güzel bir gelecek için güzel işler yapabilmeyi ancak birlik ve beraberliği sağlayarak el ele gerçekleştirebileceğimizi hatırlatarak, yürüttüğümüz bu faaliyetlere tüm Çanakkale halkını bekliyoruz”

Çalışma gruplarının faaliyetlerinin paylaşılmasının ardından Müzik Dinletisi; Günaydın Tokgöz, Mustafa Aydınsakar, Mustafa Kırıkkulak, Özenç Kırıkkulak, Birkan Kiraz, Kadir Köseler, Hüseyin Damar, Berk Öner’in performansları ile başladı. Nota öğrenmeye yeni başlamış Yılmaz İzmirlioğlu, Aydın Çancı, Cansın Çayırlı, Onur Kabak, Bedirhan Sakar ise dansları ve performansları ile onlara eşlik ettiler. Çanakkale Kent Müzesinde yankılanan ritim seslerine kendilerini kaptıran konuklar arasındaki 3 yaşlarındaki Ege de müziğe eşlik etmekten kendini alamadı. Keyifli akşamın ardından müzik ve eğlence dendiğinde kente önemli isimler kazandıran mahallenin geleneksel öğrenme ve müzisyen yetiştirme yöntemlerini nota bilgisiyle zenginleştirerek sürdürme çabaları ve gençlerin de bu zenginliği devam ettirme istekleri takdirle karşılandı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin 25 Nisan 2012 Çarşamba günü 18.00’da konuğu “Bebekli Evler’de Restorasyon Anıları” sohbet konusu ile Muzaffer Bayraktar olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir