Kent Müzesi’nde “ÇEYAP Süreci” Konuşuldu

Kent Müzesi’nde “ÇEYAP Süreci” Konuşuldu
16 Ağustos 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 14 Ağustos 2013 Çarşamba günü “ÇEYAP Süreci” konuşuldu. Çanakkale Evleri Yaşatma Projesi’nin (ÇEYAP) koordinatör yardımcısı olan Mimar N. Ali Hacıalioğlu proje sürecini paylaştı.

1984 yılında geldiği Çanakkale’nin tarihine karşı olan ilgisinin bir getirisi olarak 1994 senesinde birkaç arkadaş ile birlikte fotoğraf makineleri ile kenti gezdiklerini, Çanakkale’deki tarihi yapıları fotoğrafladıklarını söyleyen Ali Hacıalioğlu, bu fotoğrafları Mimarlar Odası ile paylaştıklarını ve binaların iyileştirilmesi meselesine sıcak bakılması ile birlikte alan tespitlerinin yapıldığını ifade etti. Cuma Pazarı yolu, Belediye yolu, Demircioğlu caddesi ve o akstan iskeleye kadar gelen bölgeyi belirlediklerini paylaşan Hacıalioğlu, belirledikleri alanlara koruma kurulunun da katkıları ile Alman Sokağı, Devlet Hastanesi, Valilik Binasının bulunduğu alan ve Sarıçay’ın de eklendiğini söyledi. Bu alanların belirlenmesinin ardından O dönemde Çanakkale kentinin bağlı olduğu Edirne Koruma Kurulu ile bu alanlar üzerinden çalışmalar yaptıklarını, yerelden mimar katılımcıların yanı sıra sosyolog ve arkeologların farklı meslek grupları ile İstanbul’dan öğrenci grupların sürece katkı verdiklerini, kurumsal katılımların yanı sıra sivil katılımların süreci yönlendirdiğini belirtti. N. Ali Hacıalioğlu, ÇEYAP ile Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek sürecin açık planlama ile yürütüldüğünü, Yalı Hanı ana merkezinde halka açık olan çalışmalar ile iyileştirmelerin tartışıldığını ifade etti. Günümüzde de kentin görünümünde izi olan projenin yansımalarının izlenebileceğini söylerken, bazı binaların koruma kurulundan tescil onayını alamamasından duyduğu üzüntüyü de dile getirdi.

Konukların önerisi üzerine ÇEYAP sürecinin bu ay için planlanan sohbetlerde tekrar konuşulması ve Troia Festivali’nin 50’nci yıldönümü etkinlikleri kapsamında Halk Bahçesi’nde gerçekleştirilecek olan Gezi söyleşisinin izlenmesinin talebinin ardından sohbete, bir dahaki sohbetlerde devam etmek üzere ara verildi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 21 Ağustos 2013 Çarşamba saat 18.00’da Devrim Uysal ile “Kent, Dezavantajlı Gruplar ve Mimarlık” konuşulacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir