Kent Müzesi’nde “Gençlerin Tanıtımında İspanya’da Çanakkale” Başlıklı Sunum Gerçekleştirildi

Kent Müzesi’nde “Gençlerin Tanıtımında İspanya’da Çanakkale” Başlıklı Sunum Gerçekleştirildi
29 Aralık 2011

28 Aralık 2011 akşamı saat 18:00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşvi’nde Ali Haydar Önder Anadolu Lisesi Öğrencileri Beste Sözen, Büşra Nur Er, H. Cemre İnce ve Yağız Bozan tarafından “Gençlerin Tanıtımında İspanya’da Çanakkale” başlıklı sunum gerçekleştirildi.

Comenius değişim programı vasıtasıyla İspanya’ya giden AHÖL öğrencileri İspanya hakkındaki izlenimlerini ve gezi deneyimlerini konuklarla paylaştılar. Öğrenciler ilk olarak İspanya topraklarına ayak bastıklarında büyük bir ilgiyle karşılandıklarını dile getirdiler. Sunuma kaldıkları bölge olan Getafe’yi tanıtarak başlayan AHÖL öğrencileri sonrasında yaşadıkları yer olan Çanakkale ve Getafe arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri konuklarla paylaştılar. Öğrenciler, İspanyolların daha çok bisiklete bindiklerini veya metro gibi toplu taşıma araçlarını kullandıklarını, ayrıca İspanya’da trafikte yayalara saygılı olunduğunu belirttiler. İspanyolların 4 öğün yemek yediklerini ve ünlü yemeklerinin arasında paella, tortilla, pırasa çorbası, churros gibi yiyeceklerin bulunduğunun altını çizdiler. İspanyol mimarisinden oldukça etkilendiklerini dile getiren AHÖL öğrencileri Plaza Del Toros Arenası, Prado Müzesi, Palacio Real, Almundena Katedrali ve Magdelena Katedrali gibi yerlerin büyüleyiciliğine hayran kaldıklarını söylediler. Türkiye’ye dönmeden İspanyolların geleneksel dansı Flamenco’yu da deneme fırsatını bulduklarını söyleyen AHÖL öğrencileri genel olarak bu gezinin kendileri için çok önemli bir deneyim olduğunu, geçirdikleri zaman içersinde çok şey öğrendiklerini ve eğlendiklerini dile getirdiler. Geldikleri şehri tanıtan bir proje kapsamında konu olarak Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’ni ele alıp müzeyi İspanya’da tanıttıklarını söyleyen öğrenciler Kent Müzesi’nin şehir için önemi, tarihi ve mimari özelliklerinden bahsettiklerini ve sunumlarının orada ilgiyle karşılandığını belirttiler.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde önümüzdeki hafta 4 Ocak 2012 çarşamba akşamı saat 18:00’da Kentte Kahvehaneler I sergisinin son sohbeti olan “Bir Zabıtanın Kahvehane Anıları” konuk Veli Karatepe’nin anlatımıyla gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir