Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kent Müzesi’nde “Kadın Gözüyle Fevzipaşa Mahallesi” Konuşuldu

Kent Müzesi’nde “Kadın Gözüyle Fevzipaşa Mahallesi” Konuşuldu

31 Ekim 2012 Çarşamba günü “Kadın Gözüyle Fevzipaşa Mahallesi” sohbet konusu ile Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin bu haftaki konuğu Figen Palabıyık oldu.

Sohbete Fevzipaşa Mahallesi’nde yaşamanın kendisine büyük bir gurur verdiğini söyleyerek başlayan Palabıyık, mahalledeki yaşamlarına dair bilgiler verdi. Mahalledeki kadınların ailenin dengeleyicisi olduğuna değinirken, aileye giren paranın öncelikle kadınların elinden geçtiğini, ailenin ekonomi bakanının kendileri olduklarını ifade etti.

Figen Palabıyık, mahallelerindeki yaşamın dizilerde ve filmlerde abartıldığını, kendilerinin de küslükler ve kırgınlıklar yaşayabildiklerini sadece ölüm ve düğünlerde küslüklerin güdülmediğini söyledi. 18 yaşına kadar Almanya’da büyüdüğünü, anaokulu öğretmeni olduğunu söyleyen Palabıyık, mahalledeki eğitim sorununa da değindi. Kendi çocuklarının da okumasını istediğini ama mahalledeki erken evlilik modasına çocuklarının da uyduğunu söylerken bu konudan duyduğu üzüntüyü de ifade etti: “Çocuklarımız birbirinden ne görüyorsa onu yapıyor, birileri erken yaşta evlenmiş mi diğerleri de evleniyor. Kim 13 yaşında bir evin düzenini sağlayabilir, hangi erkek çocuğu evine o yaşlarda ekmek getirebilir? Ben çocuklarımın okumasını istedim ama okumadılar, şimdi torunlarımın okuması için elimden geleni yapacağım.” dedi. Sohbet sonunda özeleştiri yapan Figen Palabıyık, çocukların doğumlarından itibaren biriktirdikleri düğün parasının günümüz şartlarında fazla olduğunu, bu paranın çocukların gelecekleri için kullanılmasının daha mantıklı olacağını ifade etti.

Sohbete katılan konukların da soruları ile devam eden sohbet, Fevzipaşa Mahallesi sakinlerinin erken yaşta evlenmenin suç olduğu konusu ilgili bilgilendirilmelerin yapılması ile ilgili çözüm önerileri ile devam etti. Kent Konseyine bağlı sosyal yaşam evinin özellikle genç kızların bir arada olması ve sosyalleşmesi, bilgi ve becerilerinin zenginleşmesinde aracı olacağını böylece birbirlerini olumlu yönde etkileyeceği belirtildi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 07 Kasım 2012 Çarşamba günü saat 18.00’da “Fevzipaşa Müzisyenleri ile Canlı Performans” gerçekleştirilecek.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir