Kent Müzesi’nde “Kent ve Mimarlık” Konuşuldu

Kent Müzesi’nde “Kent ve Mimarlık” Konuşuldu
21 Haziran 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 19 Haziran 2013 Çarşamba günü “Kent ve Mimarlık” konuşuldu.

Kent Müzesi’nde bu hafta “Kentte Mimarlar” sergisinin paralelinde gerçekleştirilen kent sohbetlerinde Bahattin Köylü konuk oldu. Bahattin Köylü sohbetine Taksim Gezi Parkı ile gelişen tartışmalara değinerek başladı. “İlk defa mimari bir konu üzerinden direniş başladı. İnsanlar biz betonlaşmayı istemiyoruz, kentlerin gidişatını iyi görmüyoruz ve bu parkın kalmasını istiyoruz dediler. İnsanlar artık kent hakkında bir şeyler söyleme ihtiyacı hissediyor, aynı zamanda mimarlarda kentlerin tasarlanmasında kendilerine danışılmasını istiyorlar” dedi.

Sermayenin inşaat sektörüne girmesi ile birlikte kentlerin nefes alma alanlarının azaldığını belirten Köylü, İstanbul’da başlayan takibinde ülkeye yayılan bu taleplerin yerleşmesinin gerekliliğinin üzerinde durdu. Çanakkale’de de yapılması planlanan Yat Limanı üzerinden başlayan tartışmaların bu tartışmaların bir benzeri olduğuna değinirken, bu tartışmalar ile birlikte kentlilerin kendilerine sunulacak alanları belirlemelerinin önemli olduğunu ifade etti. Katılımcılarında katkıları ile devam eden sohbette ihtiyaçlar doğrultusunda tasarlanacak kentlerin gerekliliğinin üzerinde duruldu.

Sohbet sonunda Kentte Mimarlar sergisi ile başlayan bu tartışmaların kentlilerin katılacağı açık platformlara dönüştürülmesi ve bu platformlarla kentimizi geliştirirken nefes alma alanlarını koruyacak kararlar verilmesi konuşuldu.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 26 Haziran 2013 Çarşamba günü saat 18.00’da “Kent ve Mimarlık” sohbet konusu ile Salih Zeki Ak konuk olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir