Kent Müzesi’nde “Kentsel Açık Mekanlar” Konuşuldu

Kent Müzesi’nde “Kentsel Açık Mekanlar” Konuşuldu
05 Temmuz 2013

03 Temmuz 2013 Çarşamba akşamı saat 18:00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde devam eden süreli sergi “Kentte Mimarlar” kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Arzu Başaran Uysal’ın konuk katılımcı olduğu “Kentsel Açık Mekanlar” konulu kent sohbeti gerçekleştirildi.

Arzu Başaran Uysal ilk olarak kentsel açık mekanların nereler olduğunu açıkladıktan sonra mekan kavramının farklı kültürlere göre neler ifade ettiği üzerinde durdu. Arzu Başaran Uysal, herkesin girip serbestçe gezebileceği yerler olan açık mekanların kullanımlarıyla ilgili ufuk açıcı fikirlerden bahsetti. Kentsel açık alanların genel olarak caddeler, sokaklar, meydanlar, parklar, yeşil alanlar ve oyun alanları olduğunun altını çizen Arzu Başaran Uysal şehir planlamacılarının imar yoğunluğuna göre parseller oluşturduklarının ve mimarlara yapı kurabilecekleri alanlar bıraktıklarına değindi. Yaşadığımız yerlerde açık alanların tesadüfi oluşumlara bırakıldığını ve bu alanların planlanan yerler olmadığını belirten konuk Arzu Başaran Uysal kamusal alanların son yıllarda özelleşmekte oluşunun da önemli sorunlardan biri olduğunu dile getirdi. Konukların da katılımlarıyla şekillenen sohbette kentsel açık alanlar konusunda söz sahibi olan yerel yönetimlerin, tasarımcılar olarak şehir planlamacıları ve mimarlardan önce alanların kullanıcısı olan halkın da kentsel açık alanların belirlenmesinde söz sahibi olması gerektiği vurgulandı. Temmuz ayı boyunca devam edecek olan “Kentte Mimarlar” süreli sergisi kapsamındaki kent sohbetlerinin çözümlemeleri Çanakkale Mimarlar Odası’nın süreli yayınında yer bulacağı açıklandı.

10 Temmuz 2013 Çarşamba akşamı saat 18:00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Toplantı Salonu’nda “Kavramsal Olarak Kent Kimliği – Kent Kimliği Nedir?” başlıklı sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir