Kent Müzesi’nde “Kentte Balıkçılar” Sergisi Kapsamındaki Sohbetler Devam Ediyor

Kent Müzesi’nde “Kentte Balıkçılar” Sergisi Kapsamındaki Sohbetler Devam Ediyor
29 Eylül 2011

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinde “Kentte Balıkçılar” süreli sergisine paralel olarak gerçekleştirilen sohbetler devam ediyor.

“Bir Toptancının Gözü ile Toptan Balıkçılık” sohbet konusu ile Kent Müzesinin konuğu Sayın Gülcan Çubukluoğlu’nun ailevi rahatsızlıklardan dolayı sohbete katılamaması sebebiyle konukların paylaşımları ile başlayan sohbet, konuklar arasında yer alan Levent Çelikel’in kent ve balık ilişkisine dair anılarının paylaşımı ile devam etti. Kentin balık bakımından en zengin olduğu zamanlarda deniz kıyısında büyüdüğünü ve balığın keyfine vardığını dile getiren Levent Bey balık yemeği tarifleri ile konukları bilgilendirdi. “Çanakkale’nin baş yemeği b? kebaptır. Sardalyenin derisi ile pulu arasında bir yağ vardır o yağ lezzetini verir balığa, kiremidin üzerine ya da ızgaranın üstüne attığınızda balık pişer ve o balığın tadını dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız.” diyerek kentin vazgeçilmez değerinin tarifini verdi. Fırında öğlen arası yapılan balık ziyafeti, ayakkabı kutusunda, eski kiremitlerin üzerinde, tuzla kaplanarak, asma yaprağına sarılarak pişirilen balıklara kadar pek çok balık yemeği tarifi Levent Çelikel’in anlatımı ile kentli ile buluştu. Balığı yemenin adabının onu içki ile tüketmek olduğunu belirten Levent Bey, geçmişteki balık bolluğunun şimdilerde sona erdiğinin altını çizdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Toplantı Salonunda 04 Ekim 2011 Salı günü Saat 17.30’da Mimar ressam Fatih Güngör’ün “Kent Siluetleri” resim sergisi ilk gün buluşması gerçekleştirilecektir. Bu serginin paralelinde gerçekleştirilecek olan Çarşamba Etkinliğinde ise 05 Ekim 2011 Çarşamba akşamı saat 18.00’da “Çanakkale’de İnsan Hakkı olarak Mimarlık” sohbet konusu ile Mim. İsmail Erten kolaylaştırıcılığında Mim. Sevil Ural (M.O Çanakkale Şb. Başkanı) ve Kenan Önder (İHD Çanakkale Şb. Başkanı) Kent Müzesinin konuğu olacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir