Kent Müzesi’nde “Kentte Bebekli Evler Sergisi” Kapsamında Söyleşiler Devam Ediyor

29 Mart 2012

Kentte Bebekli Evler sergisi devam ederken 28 Mart 2012 tarihinde Kent Müzesinin konukları BARO başkanı Tülay Ömercioğlu ve Mimar Ünal Ömercioğlu oldu.

Bebekli Evler sırasında kalan BARO binasını satın almaya karar verme, restore etme aşamalarının konuşulduğu akşamda ilk olarak Tülay Ömercioğlu söze başladı. Tülay Hanım BARO olarak bir binaya sahip olmak istediklerini, binanın kent merkezinde olmasının, adliyeye yakın olmasının önemli olduğunu, şimdiki binalarını seçerken de bu özellikleri aradıklarını dile getirdi. Binanın satın alınması konusunda BARO bünyesindeki avukatların kişisel özverilerinin önemli olduğuna değindi. Proje aşaması ile ilgili bilgileri paylaşmak için söze devam eden Mimar Ünal Ömercioğlu, Bebekli Evler sırasında kalan binalarını satın alma aşamasından sonra en büyük zorluğu proje aşamasında yaşadıklarını söyledi. Mevcut binanın tarihi Bebekli Evler’den birinin yok olması sonucunda meydana çıkan arsada bulunduğunu, koruma kurulu ilkelerine bağlı olarak restore edildiğini söyledi. Bebekli Evler ismine dair de Mimar Ünal Ömercioğlu, proje sırasındaki araştırmalarında evlerin güzelliğinden dolayı “bebek gibi evler” diye anıldığını, bu sebeple “Bebekli Evler” ismini aldığına dair görüşü paylaştı. Sohbet, Tülay Hanım ve Ünal Bey’in BARO binasına dair eski, yeni fotoğrafların paylaşımı, Mehmetçik Bulvarının yeni yüzünün kente dağılması temennisi ile sona erdi.

04 Nisan 2012 Çarşamba saat 18.00’de Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinin konukları “Gençlerin Tanıtımında İtalya’da Çanakkale” sohbet konusu ile Ali Haydar Önder Anadolu Lisesi Öğrencileri olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir