Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kent Müzesi’nde “Kentte Saat” Sergisi…

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 2018’in ilk süreli sergisi kentlilerle buluştu.

Kent Müzesi’nde “Kentte Saat” süreli sergi ilk gün buluşması gerçekleştirildi. Sergi ilk gün buluşmasında açılış konuşması yapan Cevat İnce, Saat Kulesi’nin orijinal saatinin Müze’de sergilenmesinin ardından sunduğu sergi fikriyle serginin kolaylaştırıcısı ve düzenleyicisi Müze uzmanlarından Fethi Çağlar Turhanlı’ya teşekkür ederek serginin oluşum sürecini konuklarla paylaşmasını istedi. Fethi Çağlar Turhanlı çocukluğundan beri saate meraklı olduğunu, saatçilerin de sık sık dile getirdiği gibi saat tamirinin saat bozarak yapılabileceği, kendisinin de çocukluğunda çokça saat bozduğunu, bu konudaki zaafının bir sergiye dönüşmesinden dolayı memnun olduğunu belirtti. Sergiyi oluştururken Saat Kulesi, muvakkithane gibi kentle bütünleşmiş mekanları da baz alarak planladığını kentteki saat tamircileri ile de görüşerek sergiyi zenginleştirdiklerini dile getirdi. Fethi Çağlar Turhanlı’nın bilgilendirmelerinin ardından Çanakkale kordondaki güneş saatinin oluşum sürecine dair bilgileri ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Demircan konuklarla paylaştı. Güneş Saati hazırlanmasına dair detaylı bir paylaşımın ileriki tarihlerde planlanacak olan bir Çarşamba sohbetinde gerçekleştirileceği duyurusu yapıldı. Konuşmaların ardından Kent Müzesi etkinliklerinin gelenekselleşmiş çay ikramı soğuk havada içleri ısıtırken, çay ikramının ardından sergi, konuklarla beraber gezildi. Süreli Sergi 13 Haziran 2018 tarihine kadar açık kalacak olup, Pazartesi hariç her gün Müze Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilecek.
Öte yandan Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 31 Ocak 2018 Çarşamba saat 18.30’da Derleyen ve Kolaylaştırıcı Ömer Gözükızıl ile “Çanakkale’de Derlenen Masallar V” kent sohbeti gerçekleştirilecek.

Filtreler:

Yorumunuz