Kent Müzesi’nde “Koruk Suyu” Konuşuldu

Kent Müzesi’nde “Koruk Suyu” Konuşuldu
25 Ekim 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Kentte 3 Lezzet; “Sardalye ? Peynir Helvası ? Koruk Suyu” sergisi kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler devam ediyor. 23 Ekim 2013 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu Hasan Hüseyin Kocaeren ile “Koruk Suyu” konuşuldu.

Aynalı Çay Evi’nin sahibi olan Hasan Hüseyin Kocaeren, 1996 yılında devraldığı çay evinde yeni lezzetler denemenin peşinde olduğunu söyledi. Küçüklüğünde dedesinin koruk suyu yaptığını hatırladığını, yemeklerde kullandığı koruk suyunu kendisine ikram ettiğini söyledi. Çıraklık zamanlarında da ustasının koruk temizlemesi karşısında ödül olarak verdiği bir bardak koruk suyunun tadını unutmadığını ve çay evinde yapmak için arkadaşlarının da teşvikleri üzerine kolları sıvadığını söyledi. Koruk Suyunun yapımının her koruktan olmadığını söyleyen Kocaeren, koruk suyunun sadece Yediveren Asmasının koruklarından yapılabileceğini belirtti. Korukların temizlenmesinin koruk suyu yapımındaki en büyük püf noktalarından biri olduğunu ifade ederken, çekirdeklerin ve sapların ayrılmasının ve tane tane bütün korukların temizlenmesinin önemine değindi. Koruk Suyu yapımına kısaca değindiği sohbetinde koruk suyuna olan talebin fazla olduğunu, bu içeceğin insan sağlığı için yararlarının da sayılamayacak kadar fazla olduğunu, koruk suyunun ülkenin farklı bölgelerinde farklı şekillerde de kullanıldığını söyledi. Koruk Suyunun Çanakkale dışındaki başka şehirlere de buzlu arabalar ile gönderdiklerini yalnız sıcak ile temasında koruk suyunun bozulduğunu çok hassas bir içecek olduğunu ifade etti. Koruk Suyuna katılan şeker oranını kendi damak zevkine uygun olarak belirlediğini söyleyen Hüseyin Bey şekersiz koruk suyunun içiminin zor olduğuna değindi. Sohbet, konukların yediveren asması yetiştiriciliğine yönelik soruları ve koruk suyunun detaylarına ilişkin soruların ardından sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 30 Ekim 2013 Çarşamba günü Akın Baran tarafından “İhtiyoloji” isimli sohbet gerçekleştirilecektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir