Kent Müzesi’nde Masal Ekosistemleri Konuşuldu

Kent Müzesi’nde Masal Ekosistemleri Konuşuldu
21 Şubat 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, ÇAYEK ve Atlas Dergisinin ortaklığında gerçekleştirilen etkinliklerin üçüncüsü gerçekleştirildi.

19 Şubat 2014 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu Kenan Özer ve Hüseyin Çağlar İnce oldu. “Masal Ekosistemleri Üzerine” gerçekleştirilen sohbette konuklar Kayıp Masallar projesinin derlemecileri olarak pek çok yeri gezdiklerini 50’yi aşkın masal derlediklerini ifade ettiler. Kayıp Masallar programının kısa tanıtımını da paylaşan konuklar masalların anlatıcısının öğelerini de içerisinde barındırdığını, masalların yazıya aktarılırken müdahalelerin en aza indirgenmiş şekilde olması gerektiğini dile getirdiler. Yolculukları sırasında askerlik hikayeleri dahil pek çok anıyı masal gibi dinleyebildiklerini, masalların büyükler mi yoksa çocuklar için mi olduğuna dair sorunun Yörük obalarında teselleme adlandırılması ile çözüldüğünü söylediler. Büyüklerin masallara olan ilgisinin küçüklerden daha fazla olduğunu, teknolojinin bu kadar yaygın olması ile birlikte çocukların ilgisinin farklı yönlere kaydığını dile getirdiler. Kenan Özer ve Hüseyin Çağlar İnce masal derlemeleri sırasında bir masalın onları farklı etkilediğini söylediler. Masal derleme yolculuğu sırasında her şehirde farklı bölümü anlatılan, bir türlü tamamını dinleyemedikleri masalın en sonunda Mersin’de tamamladıklarını ve bu masalı da film haline getirdiklerini belirttiler. Seçtikleri masalı kukla canlandırma yöntemi ile film haline getirdiklerini söyleyen konuklarımız Köse adındaki masalın filmini de konuklar ile paylaştılar. Sohbette Köse masalının pek çok yörede farklı isimler ile anlatıldığı, Çanakkale yöresinde de farklı isimler ile paylaşıldığı konukların katılımı ile ortaya çıktı. Masalın sonunun klasik masal sonlarından farklı olarak kötüler kaybeder iyiler kazanır algısını değiştirdiğini, hırsın insanı kör ve sağır edebileceği sonucuna varıldığı belirtildi. Konukların soruları ile devam eden sohbette, masalların çeşitleri, büyüklerin masal ihtiyaçları, masal derlemenin önemi üzerinde duruldu.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 26 Şubat 2014 Çarşamba saat 18.00’da Sami Ülkü ile “Barbaros Mahallesi” üzerine bir sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir