Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kent Müzesi’nde Merkez Ortaokulu Konuşuldu

Kent Müzesi’nde Merkez Ortaokulu Konuşuldu

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Yerel Tarih” süreli sergisinin paralelinde gerçekleştirilen sohbetler devam ediyor. Müzenin 5 Kasım 2014 Çarşamba günkü konuğu “Merkez Ortaokulu’nda 16 Yıl” sohbet konusu ile 35 yıldır Türkçe öğretmeni olarak görev yapan, meslek hayatının 16 senesini de Merkez Ortaokulu’nda geçiren Asude Bayram oldu.

Sadece Çanakkale tarihinde değil kişisel tarihinde de önemli bir yere sahip olan Merkez Ortaokulu’nun ortadan kaldırılmasından duyduğu üzüntüyü belirterek başladığı sohbette Asude Bayram; “Bıraksanız ağaç sadece gölge verecekti şimdi tarifi imkansız meyveler verdi” sözüne atıfta bulundu. Hafızanın mekanlara bağlı kalıcı olabileceğini söyleyen Bayram, Müzede gerçekleştirilen yerel tarih sergisinin içerisinde yer alan “Çantalar Elimizde” projesinin başrol okulları Cumhuriyet ve İstiklal gibi bir tarihe sahip olabilecek okullarının kendilerinden sonra hatırlanamaz olacağından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Merkez Ortaokulu’na dair anılarını paylaşarak devam ettiği sohbetinde çalıştığı dönemlerde okullarında 120’ye yakın öğretmen bulunduğunu söyleyen Asude Bayram, eğitim sisteminin daha verimli olduğuna değinirken eski öğretmenleri ve kurucuları da sohbetinde andı. Okullarının geniş kütüphanesi, yaptıkları münazaralar ve yarışmalar, öğrenciler ile gerçekleştirilen geziler, okul aile birliğinin verdiği destekler ile günümüz okullarından çok farklı olduğunun altını çizdi. Kalabalık olan sınıflara rağmen öğrencilerin derslerine ilgili olduklarını ve derslere katılımların da oldukça fazla olduğunu dile getirdi. Asude Bayram sıklıkla değişen eğitim sistemi ile birlikte ilköğretim ve ortaokul kavramlarının karmaşa yarattığını dile getirdi. Bayram,fotoğraflarla da desteklediği sohbetinde Merkez Ortaokulu’nun yıkılmaması için ve adının hafızalarda kalmasını sağlamak için üyesi olduğu Kent Konseyi Cevatpaşa Mahalle Meclisi önderliğinde çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Cevatpaşa Meclisi üyeleri ile beraber bir ekol olarak gördükleri Merkez Ortaokulu’nun tarihine dair çalışmaları devam ettireceklerini, edindikleri arşivsel malzemeler ile bir okulda isminin yaşaması için çaba göstereceklerinin altını çizdi. Sohbet, katılan konukların da görüşlerini belirtmesi ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 12 Kasım 2014 Çarşamba saat 18.00’da “Merkez Ortaokulu Eski Müdürünün Anıları” sohbet konusu ile Mustafa Yetişti konuk olacak.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir