Kent Müzesi’nde Toplumcu Belediyecilik Konuşuldu

21 Eylül 2017

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Çanakkale’de Toplumcu Belediyecilik Reşat Tabak Dönemi (1968-1980)” konuşuldu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İpek Sakarya’nın konuşmacı olarak katıldığı sohbet 20 Eylül 2017 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Genelden yerele toplumcu belediyecilik

Doç. Dr. Arzu Başaran Uysal kolaylaştırıcılığında gerçekleştirilen sohbette genelden yerele toplumcu belediyeciliğe dair paylaşımlar yapıldı. Yrd. Doç. Dr. İpek Sakarya hazırladığı sunuda 1970’li yıllarda dünyada ortaya çıkan toplumcu belediyeciliğin İstanbul, Ankara, İzmit gibi siyasi olarak etkin kentlerde CHP iktidarı ile ülke genelinde yayıldığı vurgusunu yaptı. Halkın karar mekanizmasında etkin rol oynamasının hedeflendiği toplumcu belediyecilik hareketinin oluşması için akademisyenlerin ve uzmanların danışmalığından yararlanılarak bir program oluşturulduğunu dile getirdi. Çanakkale özelinde ise “halkın içinden” bir başkan olan Reşat Tabak dönemi ile beraber toplumcu belediyecilik anlayışının temellerinin Çanakkale Belediyesi’nde de atıldığı belirtildi. Reşat Tabak’ın faaliyet raporunu halka sunan ilk yerel belediye başkanı olduğuna değinen İpek Sakarya, böylece katılımcı belediyecilik anlayışının yerleştiğini dile getirirken belediye için kaynak yaratma amacıyla gerçekleştirilen çalışmaları da paylaştı. Kent fırını çalışmaları, belediyeye katkı için kent içi dükkanların açılması gibi Reşat Tabak’ın toplumcu belediyecilik örnekleri paylaşıldı. Reşat Tabak’ın belediye çalışanlarının maaşlarını ödemek için üreten ve tüketimi düzenleyen bir anlayışla hareket ettiğini dile getirirken iş sahibi dostlarından destek istediğini de sözlerine ekledi. Sohbet, konukların arasında yer alan Reşat Tabak’ın oğlu Nejat Tabak’ın paylaşımları ile zenginleşti.

Sohbet sonunda her ayın bir Çarşambasında kent üzerine tartışmalar ana başlığı altında ÇOMÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ortaklığında Doç. Dr. Arzu Başaran Uysal kolaylaştırıcılığında sohbetlerin devam edeceği duyurusu yapıldı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 27 Eylül 2017 Çarşamba saat 18.00’da Ömer Gözükızıl ile “Kentte Derlenen Masallar” isimli sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir