Kent Müzesi’nde “Tüketim Kültürü ve Mekanları” Konuşuldu

Kent Müzesi’nde “Tüketim Kültürü ve Mekanları” Konuşuldu
19 Temmuz 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 17 Temmuz 2013 Çarşamba günü “Tüketim Kültürü ve Mekanları” konulu sohbet gerçekleştirildi.

Mimar Eren Günal sohbetine tüketim kültürünün tarihsel süreçlerine değinerek başladı. Eren, sanayileşme ile birlikte seri üretim malların, reklamlar sayesinde de desteklenerek insanların ihtiyacı olduğuna inandığı şeyler haline getirildiğini ifade etti. Tüketim kültürü ile birlikte insan ilişkilerinin de zedelendiğine değinen Eren, tüketim kültürünün en büyük destekçileri olan AVM’lerin toplum üzerindeki etkisine değindi. AVM’lerin yapay dünyasının, mimari destekleyiciler ile tek tip kamusal alan haline geldiğini söyleyen Eren, maddi anlamda kazanç kaynağı olarak görünen bu alanların içe dönük, kapalı insan algısının oluşmasındaki etkisine değindi. Kentlerin düzenlemelerinin de bu merkezler üzerinden şekillendiğini söylerken tek tip mimarinin yansıtıcısı olan popüler kültür ortamının göstergesi olan bu mekanların mimari olarak da bir moda akımı yarattığını söylerken mimarların sadece yapıları değil boşlukları da tanımlayan özelliklerinin olması gerektiğini ifade etti. AVM’lerin yansıttıkları imaja paralel olarak sahip oldukları devasa mimari detayların kentin görünürlüğünde odak noktası kavramlar haline gelmesinin kent estetiği içindeki mimari detayların kaybolmasında ya da görünürlüğünün azalmasında etkili olduğunu söyleyen Eren, tüketim kültürünün incelikleri de beraberinde götürdüğünü ifade etti. Konukların katılımı ile de devam eden sohbette geleneksel kavramların kent içerisine yedirilmesinin gerekliliğinin yanı sıra modernitenin getirilerinden de tüketim kültürünün içine düşmeden var olmasının gerekliliği konuşuldu. Mimari yapıların sanat ürünleri içerisinde en kalıcısı olduğuna değinilen sohbette, her mimari yapının kendi döneminin şartları göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi ve bunun üzerinden kente bakılmasının üzerinde duruldu.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 24 Temmuz 2013 Çarşamba saat 18.00’da Cansen Çakar “Tasarım Süreçlerine Kentin Etkisi” konuşulacaktır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir