Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
reklam
reklam
Kent Müzesi’nde yıl sonu masalı…

Kent Müzesi’nde yıl sonu masalı…

Çanakkale Kent Müzesi’nde 2017 yılının son etkinliği yapıldı. Devam eden masallar serisinin Aralık ayı etkinliğinde Ömer Gözükızıl kolaylaştırıcılığında “Çanakkale’de Derlenen Masallar IV” başlıklı kent sohbeti geçekleştirildi.

Derleyici Ömer Gözükızıl’ın verdiği ön bilgi ile girişi yapılan etkinlik Çanakkale’nin 8 farklı ilçesinde 22 kez derlenmiş masalın katılımcılar tarafından dinlenmesi ile başladı. Her anlatıcıya göre farklı şekilde aktarılan masalların günümüz ile bağ kurularak anlatılmasının kavrayış açısından önemli olduğunu vurgulayan Ömer Gözükızıl dinlenen anlatının da sonu ile günümüze bağlandığını belirtti. Katılımcıların dinlenen anlatıya getirdikleri yorumlar ile ilerleyen sohbet masalın farklı açılardan değerlendirilmesi ile şekillendi. Masalın kahraman sayısının fazlalığı sebebiyle istisnai bir anlatı olduğunu söyleyen Ömer Gözükızıl meşhur masal kahramanı Keloğlan’ın bile bu anlatıda karşımıza çıktığının altını çizdi. Ritüel ve anlatıların toplumlar arası benzerlikler gösterdiğini söyleyen Ömer Gözkızıl birbirleri ile coğrafi yakınlığı olmayan toplumlar arasında bile birbirlerine yakın anlatıların olduğunun bilindiğini belirtti. Nasreddin Hoca hikayeleri olarak bildiğimiz anlatıların bir kısmının İspanya’da karşımıza çıktığını da vurgulayan Ömer Gözükızıl bir çok toplumda Nasreddin Hoca’nın karşılığı sayılabilecek figürlerin olduğunun altını çizdi. Katılımcıların da bu bağlamda bildikleri masalları anlatmaları ve anlatıların ortak değerlendirilmesi üzerine sohbet sonlandırıldı.
Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 3 Ocak 2018 Çarşamba saat 18.30’da Prof. Dr. Ali Osman Uysal ile “Arkeoloji Sohbetleri; Osmanlı ve Türk Mimarisi” başlıklı yeni yılın ilk etkinliği gerçekleştirilecek.

Filtreler:
Görüntülenme: Veri Alınamadı
Google Analytics verileri olup, manipüle edilemez bir kaynak kullanılmıştır. Günde bir kere güncellenmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir