Kent Müzesi’nde “Zaman Üzerine Bir Belgesel’den Kesitler Eşliğinde Sohbet”

18 Nisan 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 17 Nisan 2013 Çarşamba günü “Zaman Üzerine Bir Belgesel’den Kesitler Eşliğinde Sohbet” gerçekleştirildi.

“Kentte Vitalis’ten İzler” sergisi devam ederken bu hafta 2 Mart 2013 tarihli “İstanbul Kafası” programından kesitlerde Türkiye’nin antik saat tamircilerinin duayeni Recep Gürgen’in sohbeti izlendi. Buna paralel olarak da Levent Çelikel’in Çanakkale Saat Kulesi’nin içine girerek çektiği fotoğraflardan oluşan slayt gösterisinin zengin görselliğinin yanı sıra iyi bir belgeleme çalışması olarak katılımcıların değerlendirmesi ile izlendi. İstanbul Kafası programında 40 bine yakın saat tamir ettiğini söyleyen Recep Bey “Mekanizmasıyla sizi en çok etkileyen saat hangisidir” sorusuna Çanakkale Saat Kulesi cevabını verdi. Bu cevapla her gün önünden defalarca geçtiğimiz, çoğu zaman kafamızı kaldırıp çalışan saatine bakma ihtiyacı bile duymadığımızdan yakınılırken Vitalis ailesinin kente kazandırdığı modernizmin en önemli simgesi olan Saat Kulesi’nin değerinin yeteri kadar bilinip bilinmediği konuklar tarafından tartışıldı. Serginin kolaylaştırıcılığını da yapan İsmail Erten, Saat Kuleleri ve zaman hakkında söylenecek felsefi konuşmalarının uzunluğundan bahsederken kültürel bir değer olarak Saat Kulesi’nin konuşulması, sahip çıkılması ve bunun içinde farkındalık yaratılması için çaba gösterilmesi üzerinde durdu. Çanakkale Saat Kulesi’nin tamiri ve bakımı ile ilgilenen ustalar ile iletişime geçilmesinin de gerekliliği üzerine de vurgu yaptı. Zamanın yakalandığı sohbette, son yıllarda parkinson hastalığına yenik düşmemek adına kendini fotoğrafçılığa adayan ve bu konuda da emek veren kente farklı gözle bakarak kenti ince detayları ile bize sunan Levent Çelikel’in kentteki her mekana olan duyarlılığının yansıması olan Çanakkale Saat Kulesi iç mekan fotoğrafları da izlendi. Bu denli değerli olan Saat Kulesi ile ilgili daha detaylı çalışmaların yapılması konusu da sohbet sonunda gündeme geldi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 24 Nisan 2013 Çarşamba günü saat 18.00’da Çocuk Gözüyle Kent V süreli sergisi ilk gün buluşması gerçekleştirilecektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir