Kent Müzesi’nin Dört Yılı Değerlendirildi

07 Mart 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 06 Mart 2013 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin 4. yıldönümünde slaytlar eşliğinde sohbet gerçekleştirildi.

Sohbette, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi koordinatörü Cevat İnce Kent Müzesi’nin 4 sene önce hangi amaçlarla yola çıktığını, 4 sene sonra ise nerede olduğunu fotoğraflar üzerinden paylaştı. “Müze kurma fikri ortaya çıktığında elimizde obje yoktu. Başlattığımız ‘Bağışlamak değil paylaşmak’ kampanyasına aldığımız cevaplar ile bu güne kadar geldik. Önceleri 16 obje ile sınırlı olan Müzemiz şimdilerde bağışlar ile 400 objeye ulaştı. Kent Müzesi’nde objeler Müzede yerini alırken maddi değeri değil, kentle olan ilişkisi değer kabul edilir. Bizim için esas olan bu Kentte kullanılmış olması, kentle temas etmiş olmasıdır. Çanakkalelinin eline aldığı bir taş, Kaşıkçı Elması’ndan değerlidir.” dedi.

Müzenin, 2009 senesinde kapılarını açtığında kent sohbetleri ile başladığı yolculuğuna 154 kent sohbeti, 32 kent konferansı, 7 müzik dinletisi, 2 tiyatro atölyesi, Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda 26 süreli sergi, Müze Toplantı Salonu’nda 6 geçici sergi, 150 röportaj ile devam ettiğini belirtti. İnce, Müzenin gerçekleştirmiş olduğu çocuk projelerinden ve ortaklar ile birlikte gerçekleştirilen projelerden de bahsetti. 09 Mart 2013 tarihinde beşincisi gerçekleştirilecek olan Çanakkale Müzeler Buluşması’na dair bilgiler de verilen sohbette, slaytlar eşliğinde Kent Müzesi’nin gelişimi takip edilirken Müzenin kuruluşunda büyük emeği geçen kurucu yürütme kurulu üyesi, 22 Ocak 2011 tarihinde vefat eden Eyüp Görgüler’de anıldı. Cevat İnce, Kent Müzesi’nin konukları ve ziyaretçileri ile var olduğunun altını çizerken, kentlilerin Kent Müzesi’nde paylaştıklarını, Kent Müzesi’nde biriktirerek Kentli ile paylaşmaya devam edeceğini söyledi. Akşamda 27 Şubat 2013 tarihinde gerçekleştirilen “Kentte Gençlik Tiyatrosu” sergisinin son Çarşamba etkinliğinde ortaya çıkan Gençlik tiyatrosunun yeniden canlanması ve kentte çocuk tiyatrosu kurulmasına dair görüşler de tartışıldı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin 4. yıldönümü etkinlikleri kapsamında 09 Mart 2013 Cumartesi 10.30 – 17.00 saatleri arasında Çanakkale Deniz Müzesi Yüzbaşı Ahmet Saffet Konferans Salonu’nda panel ve forum gerçekleştirilecek. Ayrıca 13 Mart 2013 Çarşamba günü saat 18.00’da ise “Kentte Vitalis’ten İzler” süreli sergisi ilk gün buluşması Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir