“Kent Üzerine Tartışmalar” Serisi Devam Ediyor…

21 Aralık 2017

Kent Müzesinin bu haftaki konuğu “Çanakkale Yaşlılık Atlası” sohbet konusu ile ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Şeref Uluocak oldu.

Çanakkale kent merkezinde yaşayan 65 yaş üzeri kişilerin sosyo kültürel, demografik, ekonomik özellikleri ile sağlık durumları, yaşam kalitesine dair araştırmalar paylaşıldı. Dünya nüfusunun hızlı bir şekilde yaşlandığını söyleyen Şeref Uluocak gelecekte 80 yaş üstü kişilerin sayısının oldukça artacağının varsayıldığını belirtti. Yapılan araştırmalar neticesinde ekonomik durumla doğru orantılığı olarak yaşlılık yaşam kalitesinin de arttığına değindi. Çanakkale özelinde ise yapılan çalışmada, kendi başına ihtiyaçlarını karşılayabilme, sağlık durumu, faaliyetlere katılım oranlar gibi sorularla yaşlılık atlasını oluşturduklarını söyledi. Çanakkale Belediyesi Altın Yıllar Yaşam Merkezi’nin açılması ile beraber sosyal faaliyet alanlarında var olan yaşlı birey sayısının da arttığına değindi. Yaşlıların daha kaliteli yaşam sürebilmesi için siyaset üstü politikalara ihtiyaç olduğunun altı çizildi. Çanakkale’de özellikle sağlık hizmetlerinin şehrin merkezinden uzağa taşınmış olmasının yaşlılar için sıkıntı yarattığı, bu sıkıntıların giderilmesi için kurumların birlikte çalışma prensibi ile hareket etmeleri gerektiği vurgusu yapıldı. Yapılan anketler neticesinde erkeklerin kadınlardan daha rahat yaşlılık geçirmelerinin yüklenmiş toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle olabileceği konuşuldu. Soruların ve paylaşımların ardından kent üzerine tartışmalar sohbeti Ocak ayının üçüncü Çarşambasında görüşülmek üzere sona erdi.
Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 27 Aralık 2017 Çarşamba saat 18.30’da Derleyen ve kolaylaştırıcı Ömer Gözükızıl ile “Çanakkale’de Derlenen Masallar IV” kent sohbeti gerçekleştirilecektir. Sohbette değerlendirilecek olan masallara Müze blog sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir