“Kentte 5 Yıl, Bir Kent Müzesi Hikayesi” Sergisi İlk Gün Buluşması Gerçekleşti

“Kentte 5 Yıl, Bir Kent Müzesi Hikayesi” Sergisi İlk Gün Buluşması Gerçekleşti
07 Şubat 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 2014 senesinin ilk süreli sergisi “Kentte 5 Yıl, Bir Kent Müzesi Hikayesi” kentliler ile buluştu. Serginin ilk gün buluşması 5 Şubat 2014 Çarşamba günü Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda gerçekleşti.

Sergi ilk gün buluşmasında başlangıç cümlelerini kuran Müze Koordinatörü Cevat İnce “Kent Müzesi 5 yıl önce 9 kalem obje ile yola çıkmıştı, kentlilerin desteği ile bugün 350 kalem objeyi aşan bir konumdayız. Bugüne kadar kentliler ile çoğalmaya çalıştık, bu sergi ile birlikte çoğalttıklarımıza yine birlikte bakmayı hedefledik. 2009 senesinde 4918 olan ziyaretçi sayımız geçtiğimiz sene 14.808’e çıktı. Kuruluşumuzdan bu yana 230 çarşambada kent sohbeti, belgesel gösterimi, müzik dinletisi, kent konferansı ve tiyatro gösterimi ile her hafta sizlerle olduk. Sergilerimizin için ise 184 kentli ile röportajlar yaptık ve bunları arşivimizde biriktirdik. Sürekli devam eden 2 çocuk etkinliği ve Müzeler Buluşması gerçekleştirdik. Çıkardığımız 11 adet Fetva dergisi ile sergilerdeki bilgileri yazıya aktardık.” dedi.

Süreli sergi ilk gün buluşmasına katılan konuklar da açılış cümlelerinin ardından düşüncelerini sergiye katarak zengin bir deneyim açığa çıkardılar. Buna bağlı olarak Müze Koordinatörü Cevat İnce açılış sürecinden ortaya çıkan önermeler ile sergi sürecini birlikte değerlendirerek; “5. kuruluş yıl dönümümüz olan 6 Mart 2014 tarihini de kapsayan süreli sergi periyodumuzda geçmiş beş yıla, sergileri birlikte ürettiğimiz kentliler ile birlikte bakıp hafızalarımızı tazelemeyi gerçekleştirdiğimiz sergiler üzerinden birlikte bakmak istedik. Sergi alt başlığı olarak belirlediğimiz kentte beş yıl alt başlığı ile yaşadığımız beş yılın tecrübelerinin ana başlıklarını sergiye taşırken içeriklerini çarşamba etkinlikleri olmak üzere farklı formatlarda yaratılacak bir araya gelmeler ile genişleterek kavramsallaştırmayı ve buradan çıkan öngörüleri müzakere etmeyi tasarladık. Dünün yanı sıra bu günü de konuşmayı ve kentlilerin yanı sıra müze ziyaretçilerimizin sergi üzerinde müzeye yaklaşım ve bakışlarını gözlemlemeye ve bu sürecin verileri ile yeni tasarıları oluşturmayı arzuladık. Her zaman olduğu gibi sergi konuşmaya altlık olan yan etkinlikler ile diğer faaliyetlerimizi de paylaşarak bu iki aylık periyodu hafızalarımızı yoklama ve yeni müzakere ve yeni anılara olanak yaratmak üzere oluşturmayı hedeflemiştik” dedi ve ilk gün buluşmasına katılan konukların önermelerinde benzer yaklaşımları görmekten duydukları mutluluğu paylaşarak bu birlikteliklerin zenginleşerek sürmesi temennisi ile sergi gezildi.

09 Nisan 2014 tarihine kadar açık kalacak olan sergi Pazartesi günleri hariç her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 12 Şubat 2014 Çarşamba saat 18.00’da Mehmet Yıldırım ile “İsmetpaşa Mahallesi” üzerine bir sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir