“Kentte Balıkçılar” Sergisinin İlk Çarşamba Etkinliği Gerçekleştirildi

“Kentte Balıkçılar” Sergisinin İlk Çarşamba Etkinliği Gerçekleştirildi
15 Eylül 2011

14 Eylül 2011 Çarşamba akşamı Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinde “Kentte Balıkçılar” sergisinin ilk Çarşamba etkinliği gerçekleştirildi.

“Ben bile 3 yıldır uskumru yemedim” sohbet konusu ile Kent Müzesinin konuğu olacak olan Kemal Dinçer’in rahatsızlığı nedeniyle katılamamasından dolayı “Kentte Balıkçılar” sergisinin koordinatörü olan, bir zamanlar balıkçılıkla da uğraşan Başol Özyayla balıkçılık günlerine dair anılarını paylaştı. Kangırlı altındaki balıkçılık maceralarını anlatan Başol Bey, soğan ekmek eşliğinde tutulan balıklar ile yenilen yemeklerin tadını bugün bile hatırladığını dile getirdi. Kangırlı’da çıkan barbunların asıl alıcısının İstanbul balık esnafı olduğunu, gün içinde tutulan balıkların gece 11 otobüsü ile İstanbul’a götürüldüğünü, bu otobüsün balık arabası olarak adlandırıldığını konuklar ile paylaştı. Sohbetine barbun balığının kırmızı rengini daha da belirgin hale getirmek için yapılanlardan bahsederek devam eden Başol Bey, mevsim balığının tadının en güzeli olduğunu, o tadı yakalamışken kaçırmamak gerektiğinin de altını çizdi.

“Kentte Balıkçılar” sergisi sürerken 21 Eylül 2011 Çarşamba günü saat 18.00’da Kent Müzesinin konuğu “Bir Toptancının Gözü ile Toptan Balıkçılık” sohbet konusu ile Sayın Hasan Uysal olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir