“Kentte Bebekli Evler” Sergisi İlk Gün Buluşması Gerçekleştirildi

08 Mart 2012

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin kuruluşunun üçüncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 07 Mart 2012 tarihinde “Kentte Bebekli Evler” sergisi ilk gün buluşması gerçekleştirildi.

Birkaç yıl öncesine kadar yok olma tehlikesi ile yüz yüze kalan, mimari mirasa duyarlı kentlilerin yapılara sahip çıkması ile kent yaşamına tekrar kazandırılan Bebekli Evler, Kent Müzesinin geleneksel süreli sergilerinin 19.sunun konusu oldu. Sergide Bebekli Evler’de yaşayanların anılarının yanı sıra Bebekli Evler’in yeni sahiplerinin duygu ve düşünceleri, restorasyon projelerini hazırlayan mimarların proje yaklaşımları üzerine yapılan röportajlar yer aldı. Röportajlara katkı veren kentlilerin kişisel arşivlerinde yer alan fotoğraf ve diğer görsel malzemeyi de paylaşarak zenginleşen sergi yoğun bir katılım ile kentliyle buluştu.

Serginin ilk gün buluşmasının açılış konuşmasını yapan Kent Müzesi koordinatörü Cevat İnce, Müzenin kuruluşunun üçüncü yıl dönümü programı hakkında da bilgiler verdi. 4. Çanakkale Müzeler Buluşması Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinde “Kimlik, Turizm ve Müzeler teması ile 10 ? 11 Mart 2012 tarihinde gerçekleştirileceğini belirtti. Buluşmanın birinci gününde Seramik ve Müze alt başlığında kentin başlıca değerlerinden olan seramik ve hazırlık süreçleri devam eden Seramik Müzesi konuşulacağını, ikinci gününde ise “Kimlik, Kültür, Turizm ve Müze” kavramları yerel katılımcıların katılacağı bir panel ile tartışılacağını bildirdi.

09 Mayıs 2012 tarihine kadar açık kalacak olan sergi 31 Mart 2012 tarihine kadar Pazartesi günleri hariç her gün 09.00- 17.00 saatleri arasında, 01 Nisan 2012 tarihinden itibaren Pazartesi günleri hariç her gün 10.00 ? 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinde sergiye paralel olarak gerçekleştirilecek olan Çarşamba sohbetlerinde 14 Mart 2012 Çarşamba saat 18.00’da “Bebekli Evler’de ÇASİAD binası” isimli sohbet Mimar Bahattin Köylü ve Hüseyin Yalman tarafından gerçekleştirilecektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir