“Kentte Çeyiz Sandığı” Sergisinin İlk Gün Buluşması Gerçekleşti

13 Haziran 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 34. süreli sergi “Kentte Çeyiz Sandığı” sergisinin ilk gün buluşması gerçekleştirildi.

11 Haziran 2014 Çarşamba günü Müze Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen sergi ilk gün buluşmasında sergiye dair bilgiler paylaşıldı.

“Bir varmış bir yokmuş, günün birinde bir kız çocuğu dünyaya gelmiş, bu kız çocuğunun annesi kızı için hayaller kurmaya başlamış, kurduğu bu hayallerde kızı beyaz örtüler ile kaplı bir evde yaşarmış, anne kızına kendi gözlerinin emeğini, kendi elleriyle armağan etmek istemiş. Anne eline gün gelmiş ağ almış, gün gelmiş bir yumak almış, bazen örtü işlemiş, bazen iğne oyası yapmış, içindeki dertleri, mutluluğu örgülere aktarmış. Anne kızına kendi yaşadıklarını anlatmış, örgüdeki gizli dille bir dilekte bulunmuş mutlu yaşadığı hayat gibi kızının da hayatı mutlu geçsin ya da kızı kendi yaşadığı mutsuzluğu yaşamasın diye… Bir masalla başlayan bu gelenek asırlarca devam ettirilmiş. Anne kızın arasındaki en büyük bağ örgü ipleri ile kurulan bağ olmuş. Çeyiz sandığı da bir annenin kızına verebileceği hediye, bir babanın göz bebeği kızına vereceği armağanı olmuş.”

Günümüzde yok olmaya yüz tutmuş bir gelenek olan çeyiz sandığını incelemek için yola çıkılan sergide kolalanarak saklanan örtüler, günlerce emek verilen çeyizler incelendi. Süreli Sergi ilk gün buluşmasında serginin kolaylaştırıcılığını üstlenen İsmetpaşa Mahalle meclisine, fotoğrafları ve bilgileri ile destek veren Şahabettin Kalfa ve Ayten Efe’ye, Emel Altan Ece’ye ve röportajları ile katkı verenlere teşekkür edildi. Paylaşılan bilgilerin ardından süreli sergi konuklar tarafından gezildi.

10 Eylül 2014 tarihine kadar açık kalacak olan sergi Pazartesi günleri hariç her gün 10.00 ? 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 18 Haziran 2014 Çarşamba saat 18.00’da Her masaldan bir kıssa, bir hisse Güneşin Aydemir ile Masal Çemberi etkinliği gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir