‘Kentte Düğün I’ Sergisinin İlk Gün Buluşması Yapıldı

02 Temmuz 2011

1 Temmuz 2011 Cuma akşamı Kent Müzesi Eyüp Görgüler Süreli Sergi salonunda “Kentte Düğün I” sergisinin ilk gün buluşması yapıldı.

Saim Yavuz kolaylaştırıcılığında, Roman Kültür ve Sosyal Etkinlikler Derneği ile Kazdağı Tahtacı Köyleri Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma derneğinin katkıları ile hazırlanan sergi, Çanakkale’deki farklı kültürlere ait ritüellerin yansıtıldığı düğünlerin bir kısmını içermektedir. Gelenekler arasındaki farklılıkların, benzerliklerin yansıtıldığı sergi ilk gün buluşması 1 Temmuz 2011 akşamı Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde yapıldı.

Katılımın yoğun olduğu akşamda Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile bilgilerini paylaşan, serginin oluşmasında desteklerini esirgemeyen Roman ve Türkmen kökenli temsilciler arasında geçen diyalogda; sokak düğünlerinin kaldırılması tasarısı üzerine görüşler paylaşıldı. Düğünlerin insanlar arasındaki iletişimi güçlendirmesi, sokak düğünlerinin geleneklerin devamı açısından taşıdığı önemin üzerinde durulduğu akşamda “Kentte Düğün” olgusu kentlilerle paylaşıldı.

İlk gün buluşması yapılan sergi, 09 Eylül 2011 tarihine kadar Pazartesi günleri hariç 10.00 ? 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. “Kentte Düğün I” sergisinin ilk Çarşamba etkinliğinde ise Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinin konuğu “Kent ve Türkmenler” isimli sohbet konusu ile Uygun Uyanık olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir