“Kentte Gençlik Tiyatrosu” Sergisinin İlk Gün Buluşması Gerçekleşti

17 Ocak 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda 26. süreli sergi “Kentte Gençlik Tiyatrosu”nun ilk gün buluşması 16 Ocak 2013 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Kentte Gençlik Tiyatrosu sergisi, 1960’lı yıllarda yüksek öğrenim için kentten ayrılan ve eğitim gördükleri büyük kentlerde tanıştıkları tiyatro deneyimleri ile kente dönen bir grup gencin gayretleri ile oluşan gençlik tiyatroları ve bu tiyatrolara can verenlerin anıları ve belgeleri ile oluşturuldu.

İlk gün buluşmasında sergide emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi koordinatörü Cevat İnce’nin konuşmasının ardından serginin kolaylaştırıcılığını da yapan Şahabettin Kalfa gizleyemediği heyecanıyla duygulu bir konuşma yaptı; “Bu serginin amacı; 1960 -1971 yılları arasında çalışmalarıyla bu kente damgasını vurmuş, sanatla iç içe yetişen farklı bir gençlik hareketi başlatıp, bunu bir karşılık beklemeden emeklerini kentliyle paylaşan bu amatör ruhlu, gönüllü aktörlerin yaşayan ya da aramızdan ayrılan nicelerinin adlarını ve yaptıklarını kent belleğine kazandırmaktı. Bu süreçte bilgi ve belgelerini bizlerle paylaşan dostlarıma teşekkür ederim”

Şahabettin Kalfa’nın konuşmasının ardından sergiyi gezen konuklar Gençlik Tiyatrosu’ndaki izleri takip etmeninin heyecanını yaşarken, kentte bu gibi teşebbüslerin günümüzde de devam etmesi temennisini dile getirdiler.

Sergi, 06 Mart 2013 tarihine kadar açık kalacak olup Pazartesi günleri hariç her gün 09.00 ? 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

23 Ocak 2013 Çarşamba saat 18.00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin konuğu “Çanakkale Gençlik Tiyatrosu Anıları” sohbet konusu ile Hektor İsmet Öktem olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir