“Kentte Kemalpaşa Mahallesi” Sergisinin İlk Gün Buluşması Gerçekleşti

“Kentte Kemalpaşa Mahallesi” Sergisinin İlk Gün Buluşması Gerçekleşti
22 Kasım 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda 20 Kasım 2013 Çarşamba günü 31. Süreli sergi ilk gün buluşması gerçekleştirildi.

“Kentte Kemalpaşa Mahallesi” süreli sergisi ilk gün buluşmasında açılış konuşması yapan Müze koordinatörü Cevat İnce serginin sürecini konuklar ile paylaşarak “Kemalpaşa Mahallesi sergisi Muteber Yüğnük ve Şebnem Kumtepe’nin önerileri ve koordinasyonunda gelişti. Müzemizin de içinde bulunduğu kentin ilk yerleşim yerinin büyük bölümünü de içine alan Kemalpaşa Mahallesi’ni sakinlerinden dinledik. Bundan önceki sergilerimiz çoğunlukla erkeklerin gözünden iken bu sergimiz kadınların bakışı ile şekillendi. Sergide, Müyesser Ertuğrul, Bahriye Uzun, Emine Gümüş, Meral Arbaş, Nihal Kadıoğlu, Emine Peker, Fatma Halise Özoral, Meserret Yeldan, Mübeccel Erkek, Nihal Yarar ve Şennur Kalfa olmak üzere 11 kadınla röportaj yaptık. Ulaşamadıklarımızı da Çarşamba sohbetlerinde katkı vermek üzere Müzemize bekliyoruz. Kemalpaşalı kadınların yanı sıra bizimle fotoğraf arşivini paylaşan Şahabettin Kalfa’ya da teşekkür ederiz.” dedi.

İlk gün buluşmasında Cevat İnce’nin açılış konuşmasının ardından muhtar Şebnem Kumtepe, kadınların mahalleye kattıkları ruhu aktarmak istediklerini ve mahallenin yeniden canlanması için de bu serginin bir ön çalışma olmasını dilediğini söyledi. Belediye başkan vekili Fatma Sağlam Olcaytu ise kadınların mahallelerine sahip çıkmasının ve kadın odaklı gerçekleştirilen bu serginin çok önemli olduğunun altını çizdi. Sergide anıları ile katkı veren Emine Gümüş ve Bahriye Uzun ise kendilerine eski mahalleyi hatırlatan bu sergide yer verdikleri için çalışmayı gerçekleştirenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından sergi ilk gün buluşması konuklarla serginin gezilmesi, eski Kemalpaşa Mahallesi’ne dair anıların paylaşılması ile sona erdi. 8 Ocak 2013 tarihine kadar açık kalacak olan sergi Pazartesi hariç her gün 09.00 ? 17.00 saatleri arasında Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilir.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 27 Kasım 2013 saat:18.00’de Kemalpaşa Mahallesi muhtarı Şebnem Kumtepe ile “Kemalpaşa Mahallesi Üzerine” sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir