“Kentte Mahrukatçılar” Sergisi İlk Gün Buluşması Gerçekleştirildi

04 Nisan 2014

2 Nisan 2014 Çarşamba saat 18:00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda “Kentte Mahrukatçılar” süreli sergisi ilk gün buluşması gerçekleştirildi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Koordinatörü Cevat İnce tarafından yapılan açılış konuşmasında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bir meslek olarak mahrukatçılık ile ilgili böyle bir çalışmanın yapılmasının önemi dile getirildi. Hemen ardından söz alan Çanakkale Mahrukatçılar Derneği Başkanı Birol Ürken, Kent Müzesi’nin yok olmak üzere olan mahrukatçılık mesleğinin böyle bir platformda tanıtılmasının ve buna katkıda bulunmasının güzel bir etkinlik olduğunu belirtti. Birçok kişinin katkısı ile oluşan bu serginin ortaya çıkacak yeni belgelerle sonraları daha da geliştirilebileceğini belirten Birol Ürken serginin oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Sergi fikrinin ortaya çıkmasına yardımcı olan Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz da ısınmanın her kent için öneminin altını çizdi ve her birimizin sobalar ve eski usul ısınma yöntemleri ile ilgili anılarının olduğunu ve ısınmanın insan hayatında önemli izler bıraktığını belirtti. Çanakkaleli mahrukatçıların anlatımlarının yanı sıra sergi ilk gün buluşması konukların da anılarının paylaşılmasıyla devam etti.

“Kentte Mahrukatçılık” süreli sergisi 3 Haziran 2014 tarihine kadar Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda gezilebilir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir