“Kentte Orkestralar 1” Buluşması Gerçekleştirildi

11 Haziran 2015

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Orkestralar 1” sergisinin ilk gün buluşması Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ında katılımı ile gerçekleştirildi.
“Kentte Orkestralar 1” ilk gün buluşmasında sergi hakkında bilgiler veren Çanakkale Kent Müzesi Koordinatörü Cevat İnce, Çanakkale’de 1960’lı yıllardan 1980’li yıllara kadar devam eden orkestraların anlatıldığı serginin orkestrada da görev almış olan İlhan Oytun’un kolaylaştırıcılığında gerçekleştirildiğini ve Barbaros Yeğin, Mehmet Keskin, Alican Tapkan, Zafer Üstünel, Abdurrahim Görgüç’ün röportajlarından seçkiler ve kişisel arşivlerinden çıkan fotoğraflar ile şekillendiğini belirti. İnce, bu süreçte oluşan deneyimlerle sergi konusunun aslında kentin yakın hafızasında oldukça geniş bir yer tutuğunu söyleyerek, ulaşılan bilgilerin işlendiği sergiyi bir (1) olarak adlandırdıklarını ve ara vermeden serginin yeni çalışmalar ile sergiler serisine dönüştürüleceğini ifade etti.

İnce ayrıca, ” Kentte Orkestralar 2″ serginde, birinci sergi içeriğini oluşturan döneme ait yapılan araştırma sürecinde, aynı döneme ait orkestra elemanları ve çalışmalar için iletişim bilgilerinin toplanmaya çalışıldığı bu konuda verilecek her türlü katkının serginin bundan sonrasının eksiksiz şekillenmesi için önemli olacağını belirtti. aynı zamanda da sergi hazırlık sürecini takip eden bir iki gün içinde iletişim bilgilerine ulaşılanlar ile çalışma için ön görüşmelere başlandığı belirtildi. İlk buluşmada, 1980 sonrasından günümüze geçen çalışmalar belgelenerek Kentte Orkestralar sergileri serisinin oluşturulması amacı ile çalışıldığı ve katkılarının önemi katılımcılarla paylaşıldı.
Daha sonra buluşma Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın konuşmaları ile devam etti. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuşmasında; serginin oluşum sürecine katkı veren ve emeği geçenleri kutlayarak bilgi, belge ve arşivlerini kent ile paylaşanlara ayrı ayrı teşekkür etti. Serginin kapsadığı döneme dair kendi anılarından söz eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, aynı anda kentin üç dört noktasında müzik etkinliği yapıldığı ve canlı müzik dinleme imkanı bulunduğunu belirtti. Bu alışkanlıkları kentin sosyal yaşamını dinamik kıldığını günümüzde kesintisiz devam etmesinin önemli olduğunu ifade etti.
Buluşma sergiye katkı verenlerin yanı sıra ilk gün buluşmasına katılanların da anılarının paylaşımı ile devam etti. Konuşmaların ardından sergide yer alan fotoğraf gezildi. “Kentte Orkestralar 1” ilk gün buluşması, 2015 Ramazan Bayramı sonrası gerçekleşecek ilk Kent Müzesi Çarşamba etkinliğinde buluşmak üzere son buldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir