“Kentte Sokak Adlarında Yaşayanlar”

“Kentte Sokak Adlarında Yaşayanlar”
08 Ocak 2015

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 2015 senesinin ilk süreli sergisi kentliler ile buluştu. “Kentte Sokak Adlarında Yaşayanlar” sergisi ilk gün buluşması 7 Ocak 2015 Çarşamba günü Kent Müzesi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sergi, Çanakkale Yerel Tarih grubu çalışmaları sonucunda 2000 senesinde oluşturulmuş “Sokak Adlarında Yaşayanlar” kitabının derlemesi, basımı ve kente olan etkileri üzerinden sürece katkı verenlerin arşivlerinde biriktirdikleri bilgi, belge ve anıları ile oluşturuldu.

Süreli sergi ilk gün buluşmasında konuşma yapan Müze koordinatörü Cevat İnce, “Günümüzden 15 sene önce, teknolojik imkanların yetersiz olduğu zamanlarda böyle bir çalışmanın yapılmış olması takdir edilesi bir durum. Gördüğümüz üzere zamanında kişilerin yakınları tarafından el yazısı ile yazılmış mektuplardan hareketle bilgiler alınmış. O günden bu güne 28 sokak adının eklenmesi dışında sokak adlarında çok da büyük değişiklikler gözlemlemedik. Bu sergi ile birlikte hedefimiz Müzenin facebook sayfasından ‘Sokak Adlarında Yaşayanlar’ kitabını paylaşarak bilgiyi yaygınlaştırmak, kişilerin arşivlerini paylaşması ile birlikte eksik bilgilerin giderilmesini sağlamak. Belki de bu süreç sonucunda kitabın içeriğini zenginleştirip yeni bir kitap haline gelmesini sağlayabiliriz.” dedi.

Süreli sergi ilk gün buluşmasında projenin koordinatörlüğünü yapan Veysel Tolun sergi ile birlikte yapmış oldukları projeye dair anıların canlandığını ve duygulandığını dile getirdi. Serginin kolaylaştırıcısı Şahabettin Kalfa sürece dair anekdot paylaşırken İsmail Erten ise sokak adlarının önemine vurgu yaptı. Sergi ilk gün buluşmasına katılan konukların da önerilerinin konuşulması ile ilk gün buluşması sona erdi.

4 Mart 2015 tarihine kadar açık kalacak olan sergi Kent Müzesi Eyüp Görgüler Süreli sergi salonunda Pazartesi hariç her gün 09.00 ? 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

14 Ocak 2015 Çarşamba saat 18.00’da Kent Müzesi’nde Pınar Dönmez Fedakar ile “Korkunun Mitleri” Türk Dünyası Mit, Masal ve Efsanelerinde Yaratıklar “Masal Günleri” etkinliği gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir