“Kentte Yakın Tarihli Yazın Ürünleri ve Yazarları” Sergisi

01 Haziran 2012

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin 22. süreli sergisinin ilk gün buluşması gerçekleştirildi.

30 Mayıs 2012 Çarşamba günü Kent Müzesi Toplantı Salonu’nda “Kentte Yakın Tarihli Yazın Ürünleri ve Yazarları” sergisi ilk gün buluşması kentlinin yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Kent belleğine yazın ürünleri ile katkı sağlamış olan, kentte yaşayan yazarlardan ulaşabilinenler ile oluşturulan sergi, gönüllü katkılar ile de şekillendi. Sergi ilk gün buluşmasında açılış konuşması yapan Çanakkale Kent Müzesi Koordinatörü Cevat İnce, sergiye katkı yapan yazarlar başta olmak üzere, serginin kolaylaştırıcılığını da yapan Oğuz Harmandar’a, pek çok kitabın basımını yapan ve kitapları Müze arşivine kazandıran Metin Küren’e teşekkür etti. Sergi süresince 48 kişiye ulaşıldığını, bu sayının her geçen gün arttığını ifade eden İnce, sergi ilk gün buluşması sırasında sergiye dahil olan iki yazar ile birlikte 50 yazara ulaşıldığını bildirdi. Bundan sonraki süreçlerde fanzin ve dergi gibi farklı formatlarda yayımlanan ve birkaç sayılık yayın hayatından sonra yok olan yayınlar ile kent dışında yaşamını sürdüren hemşerilerimiz ile kent üzerine farklı yerlerde üretilmiş diğer eserlerin toplanması ve kentle buluşturulmasının ayrı bir sergiyi oluşturacak durumda olduğu değerlendirmesini yaptı. Bu konular ile ilgili aramalara devam edilmesi ve 2013 sergi planlamasına alınması kararı ile “Kent Üzerine Yayımlanmış Eserler” sergisi çalışmalarına başlandığını ifade etti. Yeni sergi için 30 Mart 2013 tarihini ifade ederek, bu konuda da kentlilerin aktif katkılarını beklediklerini böylece kent üzerine yazılı ürünler ile oluşan belleğin Kent Müzesi arşivinde geleceğe taşınabileceği öngörüsünü paylaştı. Ayrıca ilk gün buluşması gerçekleşen mevcut serginin statik bir sergi olarak değerlendirilmemesini, buluşma anında olduğu gibi sergi sürecinde gelecek yazın ürünlerinin sergiye dahil edileceğini söyledi. Sergide, yazın ürünlerinin sergilenmesinin yanı sıra ressam – şair Umut Germeç’in “Şair” isimli enstalasyon ve video çalışması da yer aldı. Umut Bey çalışmasını; “Şair, kırmızı bir gül yontardım ağzından dizesini yazıyor. Kafası canlı güllerden oluşturulmuş. Bu bir anlamda imgenin oluşumuyla ilgili. Video çalışmasında bir kadının ağzı, bir hikayeyi yorumluyor. Başka bir açıdan bakıldığında yoruyor. Dinleyenin, izleyenin yaşama bakışına göre kendi atmosferi içinde ya bıkkınlık yaratıyor ya da bir farkındalığa yol açıyor. Bir imgenin oluşumunun sancılı süreci ve tüketilmesine ilişkin deneysel bir çalışma” olarak tanımladı.

İlk gün buluşmasında, serginin Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin “Facebook” sayfası üzerinden ( www.facebook.com/canakkalekentmuzesi.arsivi ) paylaşılacağı duyurusu yapıldı. Bu paylaşım ile sergiye dahil olan eserlerin ve yazarlarına ait bilgilerin her gün güncellenerek sergi sürecinde müzeyi ziyaret edemeyenlerinde sergiyi takip edebileceği bir paylaşım kanalının açılmasının hedeflendiği belirtildi.

Sergi, Kent Müzesi Toplantı Salonu’nda 30 Haziran 2012 tarihine kadar Pazartesi günleri hariç her gün 10.00 ? 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir, sergideki kitaplar incelenebilinir. Arzu edenler sergi süresince ikram edilecek bir çay eşliğinde Sergi Salonunda kitapları okuyabilir.

“Kentte Yakın Tarihli Yazın Ürünleri ve Yazarları” sergisinin paralelinde gerçekleşecek olan Çarşamba sohbetlerinde 06 Haziran 2012 saat 18.00’da “Çanakkale’de Üreten Şairler ile Buluşma” isimli sohbet gerçekleştirilecektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir